ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

B. NĚMCOVÁ A JEJÍ VÝPOVĚĎ Z KRIZE

12. února 2010 v 22:38 | Klevka |  STUDUJEME ZA ŠKOLOU
Tři neodeslané koncepty - Výpověď z krize.
Dalším titulem, který nacházíme v NNK, je "Durch diese Nacht sehe ich keinen einzigen Stern". Němcová, Božena. - Berlin : Friedenauer Presse, 1997. ("A touto nocí nevidím jedinou hvezdu"/ "Noc, kdy nevyšla ani jedna hvězda")
V tomto případě jde o knižní vydání tří konceptů posledního dopisu Boženy Němcové, který v zoufalé situaci chtěla napsat svému příteli Vojtěchu Náprstkovi.
Základem této útlé knížky jsou (30 stran s doslovem S. Roth) tedy tři verze či návrhy jediného dopisu, který píše nemocná Božena Němcová daleko od domova těsně před svou smrtí svému příteli a dobrodinci, ale ani jeden z nich nenajde adresáta ... "

…První náčrtek představuje volný tok psaní bez zábran, je to nestylizovaná, surová výpověď z krize. Popisuje podrobně poslední neblahý večer v Praze, fyzické konflikty s manželem, finanční nouzi a boj o zaplacení nájmu, smutek z Havlíčkových dopisů, které musela spálit, i z ukradených květin - a také opatření proti ustavičnému krvácení, které způsobovala nemoc…
Z třetího náčrtku pak zmizely manželovo bití a cesta na policii, už se nepíše o zničených dopisech a ukradených květinách - místo toho se objevuje idylické líčení návštěvy Němcové v Chlumci u Daňků: uctivé chování celé rodiny ke spisovatelce, společná večeře, při níž bylo Němcové přiděleno nejčestnější místo, scény na zahradě s mládenci a dětmi, jimž Němcová vypráví pohádky, mlsání lesních plodů, návštěva chléva a příjemná koupel - dokonce ani krvácení není tak zlé: pomohly studené ovinovačky a služebná už ví, kam se mají hadry rozvěsit.
Na místě, kde Němcová začíná psát o svém muži, se však dopis láme: autorka se zase dostává k tomu, čeho se chtěla psaním zbavit…"
(Gertraude Zand: "Výpověď z krize". Poslední dopisy BN.)
Předlohy těchto tří dopisů vyšly v r. 1920 neúplné, pak byly v roce1995 poprvé publikovány v plném znění v Literárních novinách, a ač obsahují (myšlenkové) trhliny a mezery, přesto pomáhají čtenáři utvořit si ucelenou a obsažnou představu o způsobu, jakým se společnost 19. století chovala k emancipovaným ženám, které chtěly prolomit společenské konvence své doby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama