ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

JAK NA KLÍŠŤATA

16. února 2010 v 3:33 | Klevka |  ZDRAVÍ

K L Í Š Ť A T A ?

ODSTRAŇOVAT KLEŠTĚMI !
Když nastává jaro, celá příroda ožívá a s ní i klíšťata, která ohrožují nejen lidi, ale i naše zvířecí miláčky. Víme opravdu všichni, jak se máme zachovat, když na pokožce objevíme klíště, anebo jak se jeho zakousnutí vyvarovat?
Pokud se stane, že klíště rozmáčkneme na pokožce, měli bychom je co nejrychleji odstranit, neboť s každým dnem, o který klíště déle zůstává v kůži, roste pravděpodobnost, že onemocníme boreliózou. To je infekce, která vzniká tím, že klíště vyplivuje bakterie do krve své "oběti". Samozřejmě, že působení slin nějakou chvíli trvá, a pokud klíště odstraníme během první hodiny, tato infekce nám nehrozí.
Jinak je to s jarní meningoencefalitidou: Viry se přenášejí prakticky při každém kousnutí nakaženým klíštětem. Naštěstí výskyt těchto klíšťat není tak hojný a omezuje se jen na rizikové oblasti, o kterých se veřejnost může informovat. Jestliže se v takových oblastech musíme zdržovat, můžeme se nechat preventivně očkovat, což je u nás přístupné každému.
Pokud nás už klíště kousne, musíme jednat hned.
Jak je správně odstraníme?
 Vyhněme se oleji, lepidlům, alkoholu a lakům na nehty! Totiž právě když klíštěti hrozí udušení, začne vyplivovat do naší krve bakterie a viry.
 Klíště odstraňujte jenom mechanicky. Jde to hravě, pokud použijete speciální kleště na klíšťata, které jsou k dostání v lékárnách. Kleště otevřeme tlakem na perko, uchopíme hlavičku a perko uvolníme. Kleště jsou nastaveny tak, že nestlačují hlavu klíštěte a nenutí ho tudíž k vyplivování slin. Teď můžeme kleštěmi pomalu otáčet a klíště lehce uvolníme z kůže. Tak zabráníme tomu, aby v kůži nezůstala hlava klíštěte, která by pak zhnisala a museli bychom podstoupit chirurgický zákrok. Postižené místo však musíme vydesinfikovat.
 Pokud nejsme očkování proti meningoencefalitidě a byli jsme pokousání klíštětem v rizikové oblasti, musíme co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Do čtyř dnů po kousnutí je možné aplikovat injekci s látkami účinnými proti této nemoci.
 Pokud ke kousnutí klíštětem nedošlo v ohrožené oblasti, postačí, když v průběhu příštích dvou až čtyř týdnů vyhledáme všeobecného anebo kožního lékaře. Ten na základě krevní zkoušky zjistí, zda jsou v krvi přítomni původci boreliózy, a může eventuálně nasadit antibiotika. Nemoc se při včasném ošetření dá lehce zvládnout. Pokud k ošetření nedojde včas, původci se usídlí v kloubech, a pak je to s terapií obtížnější.
Jestliže se rádi a často touláme v lese nebo prolézáme houští, měli bychom klíšťatům ztížit útok na naši krev vhodným a dostatečným oblečením. Dlouhé kalhoty, uzavřené boty nebo holinky, košile a bundy by měly mít dlouhé rukávy. Obzvláště nohy bychom měli dobře chránit, např. tím, že na nohavice si navlékneme ještě podkolenky. Světlé oblečení je také vhodnější než tmavé, protože klíšťata najdeme lépe na světlém podkladu. Na pěších túrách bychom měli jít středem pěších stezek a neprodírat se křovím. Většina klíšťat se totiž vyskytuje v trávě anebo hustém porostu do výše nohou, jen výjimečně se nacházejí až ve výši půldruhého metru.
TIPY PRO PREVENCI:
Dobrou dodatečnou ochranou je natírání pokožky prostředky proti hmyzu. V lékárně nám poradí v hodné přípravky, protože ne všechny jsou účinné proti klíšťatům a některé mají také kratší účinek na klíšťata než např. na komáry, po dvou hodinách mohou být neúčinné.
Po procházce by nás měl někdo důkladně prohlédnout, zda nám přece jenom někde neuvízla klíšťata - mladá klíšťata jsou totiž malá jako puntík a dospělá jako sezamové zrníčko. Kritická místa jsou kolena, podpaží a oblast kolem pohlavních orgánů.
I zvířata přinášejí domů klíšťata, která pak mohou přesídlit na člověka. Pro kočky a psy jsou vhodné obojky napuštěné látkami odpuzujícími tyto nepříjemné roztoče.

A ještě několik základních informací !
Meningoencefalitida:
Je to virová infekce Ochranné očkování je možné Po propuknutí nemoci není žádná cílená terapie
P ř í z n a k y:
 2 až 28 dnů po kousnutí: dva až čtyři dny potíže podobné chřipce, nevolnost, horečka, bolesti hlavy a kloubů, žaludeční a střevní potíže,
 poté asi osm dnů bez potíží,
 následuje zánět mozkových blan s bolestmi hlavy, horečkou, eventuálně poruchy spojené se ztrátou vědomí, křeče, ochrnutí.
Boreliosa:
Bakteriální infekce Očkování je nemožné Nutná terapie antibiotiky
P ř í z n a k y:
 Kousnutí často není znatelné, eventuálně se po 8 dnech až 3 měsících může objevit kruhovité zarudnutí kůže kolem místa kousnutí,
 někdy po dobu 4 až 8 týdnů malátnost, horečka, bolesti hlavy a kloubů, kožní vyrážky,
 po týdnech až měsících se objeví zánět mozkových blan, bolesti svalů a kloubů, změny na kůži.

(podle zahr. mat.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama