ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

KAREL IV. A ČESKÝ JAZYK

17. února 2010 v 18:32 | Klevka |  STUDUJEME ZA ŠKOLOU
Není od věci, když si občas navodíme atmosféru, která nás přenese do historie, a připomeneme si nejen data smutná až tragická, ale i ta patřící ke slavným obdobím našich dějin (snad právě proto, že jich nebylo mnoho).
Před téměř sedmi sty lety v Čechách žil, panoval a pracoval člověk jménem Karel IV. , kterého dnes vnímáme opravdového státnika a OTCE VLASTI.
KAREL IV. byl skutečný panovník, protože cítil za dobrou správu této zeme velkou zodpovědnost... Dokazuje to kniha Jiřího Spěváčka KAREL IV., kterou bych chtěla připomenout i doporučit ji kpřečtení.
V souvislosti s územím, na kterém dnes žijeme a pracujeme, ocituji tu pasáž z oddílu PANOVNÍK A JEHO LITERÁRNÍ ČINNOST, ve které se Karel IV.v předmluvě k novému zemskému zákoníku MAJESTAS CAROLINA zamýšlí nad složitostí restitučního procesu královského majetku i samotného kodifikačního procesu a která jasně poukazuje na to, jak mu osud jeho české země opravdu "ležel na srdci":
"...Tím vším se starostlivost naší královské lásky v bdělé mysli obírala, strávila mnoho bezesných nocí, dobrovolně podstupovala každodenní námahy, aby pozdvihla stát jsoucí v naprostém úpadku a toužícímu lidu útrapami minulého zármutku utlačenému hleděla zjednat bezpečnost a mír..." (s.340)

Nezanedbatelnou byla kulturní politka Karla IV., v jejíž centru stála snaha o integraci české kultury s tou francouzskou a italskou.
Vděčíme jí kromě jiného za to, že ve 2.pol. 14. stol. dochází k nápadnému rozmachu češtiny, jehoř důsledkem je masový vznik neologizmů a slovních typů, který rozšířil slovní zásobu češtiny téměř o třetinu, že nakonec byl vznesen požadavek,
"... aby čeština převzala do jisté míry úlohu středověké latiny a stala se v oblasti slovanských státních útvarů jakýmsi univerzálním slovanským jazykem..." (s.372)
Věděli jste to?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama