ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

LIDOVÉ NOVINY

12. února 2010 v 22:21 | Klevka |  KULTURA
LI D O V É N O V I N Y
jsem začala kupovat začátkem 90. let, kdy někdo z redakční rady dostal skvělý nápad - střídavě otiskovat celostránkový ANGLICKÝ LIST a NĚMECKÝ LIST, což uvítali všichni, kteří postrádali kontakt s cizím jazykem v jeho aktuální podobě.
V době po sametové revoluci se stal jedním z mála levných a hlavně přístupných zdrojů "živého" cizího jazyka, který se dal používat ve výuce CJ na středních a jazykových školách i v jazykových kurzech. Oba Listy otiskovali aktuální novinové články (nebo jejich zkrácené verze) z originálních tiskovin v zahraničí, a sice na různá témata, což využívali vyučující nejen ve výuce, ale i pro přípravu na (maturitní) zkoušky z CJ, ba i přímo u zkoušek.
Velkou výhodou této četby bylo, že v pravém sloupci byl u každého článku docela obsáhlý slovníček neznámých a obtížných výrazů i s jejich výslovností.
Podoba novin se od té doby měnila, měnil se i názor redakce na vydávání zmíněných listů, nicméně s jistou obměnou vycházely oba Listy v oddíle Akademie ještě do začátku letošních prázdnin a my je s oblibou čteme v Klubu německé konverzace Společnosti Senior v Ostravě na ul. Na Jízdárně. Jde o debatní kroužek milovníků všeho hezkého a debatujeme o všem možném - o aktuálním dění i o historii, o kultuře i technice.
Právě jsme začali číst Malého Prince, který se v anketě Kniha mého srdce ocitl na třetím místě - jako nejlepší zahraniční titul… Srdečně zveme všechny zájemce.
Karel Čapek by určitě přišel…

(pro Setrip v říjnu 2009)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama