ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

JEN PĚT KROKŮ

16. února 2010 v 3:56 | Klevka |  ZDRAVÍ

JEN PĚT KROKŮ K NALEZENÍ VNITŘNÍHO STŘEDU

Kdo má jasno sám v sobě, žije zdravěji a déle

Lékaři a psychologové říkají, jak můžeme najít své vnitřní centrum klidu
Existují lidé, které nic nevyvede jen tak lehce z klidu. Malé katastrofy všedních dnů se jich nedotknou a míjejí je, jako by byli impregnováni spokojeností. Vyzařují vnitřní klid a pohodu, která nás přitahuje. Takoví lidé totiž uměli najít svůj vnitřní střed a jsou vyrovnaní, protože čerpají sílu z vlastní duše. Nejsou často nemocní, rychle se uzdravují a žijí déle.
Švýcarští vědci při jedné studii na Univerzitní nemocnici v Curychu zjistili, že pozitivní postoj vůči sobě samému i k životu posiluje samoléčebné síly člověka. Ale nejenom to.
Ti z nás, kteří našli svůj vnitřní střed, žijí jednoduše šťastněji, jako by v našem vnitru existovala rezervní dávka spokojenosti, která není nijak závislá na vnějších vlivech.
To, čemu říkáme "vnitřní střed", není žádná ezoterická hříčka, žádná absolutní pravda, kterou jsme našli a která nás vždy postaví na nohy. Vnitřní střed je to, co psychologové nazývají "životní spokojenost", to znamená mít v sobě jasno, je to druh míru, který při troše pevné vůle může v sobě najít každý z nás.
Chceme-li najít své vnitřní centrum klidu, poslechněme lékaře a psychology, kteří nám doporučují docela praktické a prospěšné věci:
1.
Akceptujme sami sebe
Sociologové zjistili, že ctižádost nás obírá o spokojenost. Ten, kdo si klade příliš vysoké cíle, je snadněji frustrován. Proto bychom měli poznat, kde jsou naše vlastní meze, a vyvarovat se trvalé frustrace. Takový postoj zbystří náš zrak a přiměje nás pohlédnout na vlastní silné stránky, protože platí: kdo si stanovuje dosažitelné cíle, je odměněn sice ne velkými, zato ale pravidelnými úspěchy, a tím se naučí akceptovat sám sebe.
2.
Užívejme si zdravě
Mnoho lékařů dnes zastává názor, že zdravé je to, co nás těší. Samozřejmě, s mírou. Radost z požitků je důležitý faktor spokojenosti, který se však nedá jednoduše převážit půl kilogramem, které ztratíme, když se ani netkneme sladkostí!
A potom, leckterá zátěž našeho organizmu, které se tak často obáváme, je pro naše tělo dokonce prospěšná. Jedna či dvě skleničky červeného vína k večeři například podněcují látkovou výměnu a zmenšují riziko srdečního infarktu. A čokoláda zase obsahuje látky, které uklidňují tělo. 
3.
Dopřejme si čas
Chceme-li si občas zdřímnout, jít do kina za jasného odpoledne, vydat se na delší procházku o polední přestávce - to není plýtvání časem, to je načerpání síly, kterou bychom si sami měli dopřát.
Američtí psychologové Jeffrey Edwards a Cary L. Cooper doporučují prokládat den co největším množstvím podnětů pro radost a hledat důvody, proč odměnit sebe sama. Taková pohlazení duše vítězí nad stresem, dodávají nám klid a pohodu, a navíc posilují naše zdraví.
4.
Zdravý egoismus
To nejobtížnější, čemu se musíme naučit, je umět umlčet ten tichý hlásek v našem vnitru, který se stále ptá: " Co tomu řeknou lidé?!"
Nejsme zvyklí myslet jen sami na sebe a dělat to, na co máme chuť. To však ještě nemusí znamenat, že se hned staneme bezohlední vůči druhým a egoističtí. Je totiž velmi důležité umožnit sám sobě to, co si opravdu přejeme - posílí to naše sebevědomí.
A tak i když druzí budou kroutit hlavou, klidně se můžeme v padesáti letech zapsat na kurz malování v lidové škole umění, koupit si úzkou červenou minisukni, anebo si na víkend zajet na dobrý oběd do Vídně!
5.
Smějme se sami sobě
Když jsme nešikovní, nejistí nebo bázliví, často známe jenom dva způsoby, jak se s tím vyrovnat: pilně se snažíme problému zbavit, anebo ho v sobě potlačujeme.
Lékaři však znají ještě třetí cestu a doporučují: jednoduše se tomu zasmějme!
Srdečný smích nad sebou samým nejenom povzbuzuje krevní oběh a zásobuje tělo kyslíkem, posiluje imunitní systém, ale také produkuje látky navozující štěstí, které jsou našemu tělu vlastní. Vytváří také potřebný odstup, tzv. bezpečnostní distanci od pochyb nad sebou samým a zbytečným hloubáním. Tento odstup je nezbytný, abychom příště byli schopni si říct:
teď se to povede!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka-Bonaccia Hanka-Bonaccia | Web | 20. února 2010 v 21:32 | Reagovat

Milá Evi, díky za pravdivý a inspirativní článek. Pravda je, že když my budeme v pohodě, budou pak i ti kolem nás. A proto musíem začít u sebe.   :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama