ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

SVĚTOVOST ČESKÉ HUDBY

17. února 2010 v 19:23 | Kleva |  KULTURABedřich Smetana, Antonín Dvořák - světoví skladatelé?


Při přečtení této otázky profesora Mazurka, hudebního pedagoga, docenta OU, se mi zcela mimoděk vybavil jeden "filmový" zážitek.
Sledovala jsem tehdy, bylo to někdy začátkem 90. let, jeden z oceněných amerických filmů (název není pro tuto chvíli důležitý) zpracovávajících téma mezilidských vztahů. Režisér však z osobního tématu udělal obecně lidské téma a tím dovedně vtáhl diváka do děje.
A tak, když hlavní hrdinka, je to Američanka žijící v typicky americkém prostředí, která je ve vážné manželské krizi, hledá východisko, hledají i diváci východisko obecně použitelné pro všechny. S velkým zaujetím sledujeme scénu, jak si v potemnělém pokoji celá rozervaná usedla do křesla, pustila si hudbu a najednou ze z gramofonové desky začne linout… soprán Milady Šubrtové v nádherné árii Měsíčku na nebi hlubokém… Sevřelo se mi srdce. Nejen dojetím z lidského osudu, byla to hrdost…

A obdobně mne zahřeje u srdce, když slyším výňatky ze Smetanovy Mé vlasti jako "background" filmových přírodních scenérií…
Místo těchto dvou skladatelů nejen v české, ale i evropské hudební kultuře, je nezadatelné, a zda jsou světoví?
Na to jsem právě odpověděla svou vzpomínkou, ale podívejme se, co píší odborníci.
Nejprve autor hesla Bedřich Smetana v anglické Wikipedii:
Existuje široká shoda většiny komentátorů, že
"… Smetana vytvořil kánon české opery, jelikož předtím neexistovala, a že ve všech svých skladbách vyvinul hudební styl, kterým se ztotožňoval se vznikajícím českým národním duchem…" Modifikovaný pohled na Smetanu předkládá hudební spisovatel Michael Steen, který se ptá, zda skutečně může existovat "nacionalistická hudba":
"…Měli bychom si uvědomit, že ačkoli hudba je nesmírně expresivní, sama o sobě se nehodí k popisu konkrétních, pozemských objektů nebo představ…"
Dochází k závěru, že hodně závisí na tom, jaké předpoklady pro její poslech mají posluchači…Podle muzikologa John Tyrrella Smetanova úzká identifikace s českým nacionalismem a tragické okolnosti jeho posledních letech mohou ovlivnit objektivitu, s jakou byla jeho práce hodnocena zejména v jeho rodné zemi. Tyrrell tvrdí, že téměř ikonický status udělený Smetanovi v jeho vlasti ho tak "monumentalizoval", že české orgány byly ještě i v poslední části 20. století "odrazovány" od veškeré kritiky jeho života nebo práce." Z toho vyplývá, jak tvrdí Tyrrell, že byl vypěstován takový pohled na českou hudbu, který bagatelizuje příspěvky jeho současníků a následovníků, jako byli např. Dvořák, Janáček, Josef Suk a další méně známé osobnosti. To je v rozporu s jejich vnímáním ve vnějším světě, kde se Dvořák hrál mnohem častěji a byl mnohem známější. Harold Schonberg poznamenává, že "Smetana byl ten, kdo založil českou hudbu, ale ... Antonín Dvořák… ji popularizoval."
Ten Tyrellův docela "kacířský" názor nic nezmění na tom, jak já vnímám hudbu tohoto "národního génia", a při začátku Pražského jara nikdy nezmeškám příležitost slyšet jeho symfonickou báseň Má vlast .
A teď pro změnu heslo Antonín Dvořák v německé Wikipedii:
Dvořákovým mnohostranným dílem našla česká hudební scéna charakteristickou národní identitu.
bs
Co započal Bedřich Smetana s národními tématy a folklorními prvky některých jeho oper a svým cyklem Má vlast, to Dvořák dovedl k vrcholu. Nehleděl na ideologické proudy své doby a šel svou vlastní cestou, přitom dokázal stejným způsobem obdivovat Wagnera i Brahmse. Vlastenectví, láska k přírodě, hluboká zbožnost, ale i opojná radost ze života, to vše dostává své vyjádření v díle Antonína Dvořáka, které muselo ustát i několik neúspěchů. Až nakonec na Brahmsovo doporučení byly tiskem vydány jeho Slovanské tance a hudební svět se o něm dozvěděl… Zpočátku se v mezinárodním hudebním průmyslu uchytilo jen několik jeho prací, vše se však změnilo zejména poté, když István Kertész zhotovil kompletní nahrávku jeho symfonií...
Na závěr ještě dvě perličky:
- V roce 2005 byla na počest Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka ve zvláštním balení opatřeném fólií vydána série oběžních mincí, která obsahuje aktuální kurzovní mince České republiky a speciální pamětní minci z nordického - severského zlata.
- Vnuk B. Smetany, Zdeněk Heydušek, byl známým hráčem i funkcionářem stolního tenisu.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama