ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

AŤ ŽIJÍ ČARODĚJNICE

30. dubna 2010 v 13:11 | Klevka |  LETEM-SVĚTEM
V
K tradicím spojeným s 30. dubnem a nastávajícím svátkem lásky, 1. májem,KO
patří v celé Evropě pálení či rej čarodějnic, v západní Evropě i literatuře známé jako Walpuržina noc. Jméno dostalo po sv. Walburže. Walburga byla abatyše, která žila v Anglii (710 do 779), a památka jejího svatořečení se až do středověku tradičně slavila 1. května.
Předvečer 1. máje tak nabízel příležitost k tanci a družnosti, a tak se i v naší moderní a komerční době stala vyhledávanou možností slavnostně se "protančit do máje".
Podle starých germánských zvyklostí se tato slavnost konala v noci za prvního úplňku mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem pod názvem filipojakubská noc.
Je obdobou keltského svátku Beltane, protože podle jejich zvyků byl 1. květen, jakožto začátek letní doby, kdy se země probouzí k novému životu, nejvýznamnějšímbr
dnem celého roku.
Tradičně však noc z 30. dubna na 1. máje platí jako noc, kdy prý čarodějnice v horských oblastech, ale zejména na německém Blocksbergu (= hora Brocken  v pohoří Harz) pořádaly velké oslavy, s nimiž bylo podle čarodějnických procesů v 16. a 17. století spojeno uctívání ďábla.
Období devíti dnů před tímto datem bylo označováno jako Walpuržiny dny, dny čarodějnic, a v regionálních zvycích se na odvrácení údajných rejů čarodějnic dodnes používá "walpern" - zvonění zvonů. Keltové a Germáni je slavili také zapalováním "ohňů přátelství" a  "hagazussen", což byly moudré ženy, které údajně sedávaly na prahu mezi lidským světem a světem duchů, musely nahlížet do jejich budoucnosti...
Mnohé čarodějnické rituály přežívají ještě dnes ve venkovských májových zvycích. Například farmáři chránili své statky tak, že v noci práskli bičem, na dvůr vystavovali košťata a stavěli májky. (O nich a o lásce příště).
Nejznámějším literárním ztvárněním tohoto tématu je Sen Walpuržiny noci z Gotheova díla Faust s naturalistickými sexuálními narážkami, které se dlouhou dobu nesměly dostat na jeviště. "Nejzdařileji" se to povedlo v minulé divadelní sezóně režisérovi ostravské operní scény při uvedení Gounodovy opery Faust (Faust a Markétka)
Tak, milé kolegyně, a nyní hupky-šupky do kostýmů a nasedáme…
Č


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama