ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

HRAJTE S NÁMI BRIDŽ - 1.část

18. dubna 2010 v 20:16 | Pavel |  KARTY HRACÍ I VYKLÁDACÍ
rr

Naučte se hrát bridž,

říkal nám tento pán, lékař, ke kterému jsme všichni vzhlíželi s úctou... A tak jsme se začali učit ... a pod jeho vedením se učíme stále, protože bridž je hra zajímavá a plná překvapení. Navíc člověk není dokonalý a celý život má na to, aby se učil - ale tím vás nechceme odradit. S chutí do toho!
A dnes pan Pavel říká vám:
"Naučte se hrát tuto pěknou a zajímavou karetní hru rozšířenou po celém světě. Pocvičíte si paměť, pozornost a soustředění, při společenské, jednoznačně nehazardní hře, kterou bridž je. Uplatní se Vaše uvažování, Váš důvtip. Věříme, že Vám sčítání čísel do dvaceti nebude činit obtíže. Bridž se hraje žolíkovými kartami (bez žolíků). U jednoho stolu hrají vždy dva hráči proti dvěma. Všichni hráči se popořadě vyjádří k volbě trumfů. Při té volbě se významně uplatní jejich spolupráce, která pak pokračuje při hře, při získávání zdvihů.
Zažijete radost z úspěšné hry, kterou předcházela pěkná licitace. Zaradujete se z vítězství a prožijete zklamání, když Vám soupeři svou hrou zabránili zvítězit. V dalších sehrávkách jim to oplatíte."
♥♥♥♥♥
1. ČÁST
Bridž je nehazardní, inteligentní, karetní hra, která se obvykle se nehraje o peníze.
Hrají vždy 2 hráči (partneři, kteří sedí čelem proti sobě) proti dvojici soupeřů. Kdo bude hrát s kým celé utkání si buď dohodnou, nebo vyberou losem.
Ten, kdo losem vytáhl nejvyšší kartu, bude rozdávat jako první.
Hraje se s
52 KARTAMI, které se rozdávají po jedné, zleva doprava. ( Tak jak se točí ručičky na hodinách) a ve stejném pořadí ( zleva doprava) také hráči hrají. Při rozdávání má rozdávající dbát, aby měl karty skloněné tak, aby nikdo ani náhodou nemohl vidět jejich lícovou stranu. Teprve když jsou všechny karty rozdány berou si je hráči do ruky.
Hráči při tom nemají žádnými vzdechy, posunky, poznámkami či slovy
dávat najevo jakou kartu dostali, neboť tím informují své soupeře ve vlastní neprospěch.
Každý hráč má po rozdání 13 KARET. Doporučuje se seřadit si karty v ruce do vějíře a to střídavě červené a černé a to od malých po vysoké.A to proto, aby nedošlo k záměně např. ♥ za ♦. Takto seřazené karty se nazývají LIST.
V bridži rozeznáváme 4 BARVY a to (od nejlacinější po nejdražší) v tomto pořadí:
kříže ♣, kára ♦, srdce ♥, piky ( V tomto pořadí si je několikrát zopakujte, budete toto pořadí později velice často potřebovat.)
V každé barvě je 13 karet a to od nejnižší 2 (dvojky) až po nejvyšší (eso).
Karty: A = eso, K = král, Q =dáma, J = kluk nazýváme FIGURY .

V bridži
se nejprve zvolí trumfy. První má právo je navrhnout ten, kdo právě rozdal karty. Pak popořadě mají stejné právo všichni ostatní hráči s tím rozdílem, že jejich nabídka musí být vždy vyšší než byla předcházející.
Když je vydražena nejvyšší nabídka (např. 3 srdce), pak hráč po levici hlavního hráče je povinen vynést ze svého listu první kartu do sehrávky.
Teprve pak partner hlavního hráče vyrovná všechny svoje karty na stůl a stane se z něj tichý hráč, neboli "Stůl" .
Po přiložení karty ze "Stolu" postupně přikládají kartu do zdvihu ostatní hráči. Nejvyšší karta

získává zdvih.
Cílem hry hlavního hráče je získat tolik zdvihů, ke kolika se zavázal ( v našem příkladu při závazku 3 srdce je to 6 + 3 zdvihy)
Když závazek splní, je za to odměněn, když nesplní, zapíše se pokuta ve prospěch soupeřů.
Jedno bridžové utkání se skládá ze dvou her ( mánší). Která linka je splní dříve, získává rubber, - vyhrála toto utkání a dostává bodovou odměnu navíc.

♥♥♥♥♥

Při výkladu bridžové hry budeme nazývat jednotlivé hráče názvy světových stran.
Předpokládejme, že právě rozdal karty " Jih"
Ten hráč, který rozdal karty, je povinen promluvit jako první, a tím zahájit licitaci.
  • Spočítá bodovou hodnotu svého listu . Za každé eso (A) 4 body, za každého krále (K) 3 body, za každou dámu (Q) 2 body a za každého kluka(J).
  • Je-li součet 12 nebo vyšší ohlásí tu barvu, ve které má 5 karet jako barvu trumfovou. Hláška zní: Jeden ,♦,,, podle toho o kterou barvu jde.
  • Nemá-li 12 bodů, ohlásí "Pas" a tím předá slovo následujícímu hráči, tj. tomu po levé ruce (Západu). Ten může otevřít licitaci na lince ( soupeřů) za stejných podmínek.
  • Partner Jihu (tj. Sever) spočítá bodovou sílu svého listu, a je-li součet 6 nebo vyšší, podpoří svého partnera zvýšením jeho nabídky nebo ohlášením jiné barvy. (Často k tomu stačí 4 karty stejné barvy).
TRUMF je vůdčí barva v kartách, která přebíjí karty jiných barev. Trumf se volí po každém rozdání vždy znovu. (Každý trumf přebije jakoukoliv kartu netrumfové barvy a získá tak zdvih. Vyšší trumf přebíjí nižší trumf.)
Bridžové barvy se nazývají : kříže♣, kára ♦, srdce♥, piky ♠ a to je jejich pořadí od nejlevnější
barvy křížové ♣ k nejdražší barvě pikové ♠.
Pravidla určují, že každá další licitační nabídka musí být vždy dražší, než byla předcházející.
Když byla první nabídka vyslovena hláškou 1 kříž ♣, může následující hráč ohlásit 1 káro ♦ a kára se v tom okamžiku stávají trumfovou barvou. Partner na ohlášený jeden kříž může např. ohlásit 1 srdce♥ a tak by se srdcová barva stala barvou trumfovou. Nebo např. ohlásit 2 kříže ♣ a znovu by kříže byly trumfovou barvou.
Uveďme, že je ještě hláška 1 bez trumfů (1BT), která je dražší než 1 pik .

Dražba je ukončena, když 3 hráči po sobě ohlásí Pas
Pokud všichni 4 hráči ohlásí Pas, složí se karty a znovu se rozdají.
Hlavním hráčem
sehrávky se stane
ten hráč z partnerské dvojice, který závazek v barvě nebo bez trumfů navrhl na lince jako první, nikoliv jeho partner, který závazek zvýšil.
První kartu ze svého listu do hry vynese hráč sedící po levici hlavního hráče. (Říká se mu předák, nebo první obránce)
Teprve pak partner hlavního hráče vyrovná všechny svoje karty na stůl. Tím se z něj stane tichý hráč, běžně nazývaný " STŮL". Hlavní hráč rozhoduje o tom, která karta ze Stolu bude přidána na vynesenou kartu. Musí to být karta stejné barvy, neboť platí pravidlo:

Povinnost ctít barvu ( = povinnost přiznat barvu).

Postupně přidají svou kartu všichni hráči. Takové čtyři karty tvoří "zdvih" (štych). Ten z hráčů, který přidal kartu nejvyšší, získává zdvih, složí ho a uloží před sebe rubem nahoru.
Ten, kdo získal zdvih, je povinen vynést další kartu do hry.
Pokud získala zdvih karta ze "Stolu", musí hlavní hráč vynést kartu ze Stolu a ne ze své ruky.
Teprve tehdy, když už ve svém listu nemáte kartu vynesené barvy, můžete (smíte) použít trumfovou kartu k přebití a tím získání zdvihu. Platí, že trumf přebíjí jakoukoliv kartu netrumfové barvy.
NEMÁTE POVINNOST PŘEBÍJET TRUMFEM!!!.

To je velice důležité pravidlo, které znamená, že můžete, ale nemusíte. Můžete tak přidat do zdvihu kartu jinou a trumf využijete k zisku zdvihu v průběhu hry později.
Cílem hlavního hráče je získat tolik zdvihů, ke kolika se spolu s partnerem zavázali při licitaci. Pokud se hráč zavázal hláškou 1 v barvě (♣, ♦, ♥, ♠) a získal 6 + 1 zdvih ( celkem 7 zdvihů) - splnil závazek a vyhrál.
Pokud byl závazek 2 v barvě (♣,♦, ♥, ♠), musel by získat 6 + 2 zdvihy.
Pokud získal 8 zdvihů - splnil a vyhrál.
Pokud nesplnil - prohrál a odměna se připíše obráncům k dobru.
Pokud sedí u stolu úplní začátečníci zapíší si to třeba zatím jen hvězdičkou .
Následuje nové rozdání karet. Rozdává ten hráč, který sedí po levé ruce toho, kdo rozdával před ním.
Ten kdo vylosoval nejvyšší kartu, bude mít za partnera toho, kdo vylosoval o něco menší kartu - hraje "velká s velkou". Hráč s nejvyšší kartou bude jako první rozdávat a má právo si vybrat místo u hracího stolu.
Obvykle začne rozdávat karty s modrým rubem. Jeho partner zatím zamíchá druhý balíček karet a odloží je na levý okraj stolu, aby je měl následující rozdávající po ruce. Než začne rozdávat dá jednomu ze soupeřů karty sejmout (složit, přeložit).

TEĎ PROSÍM OPAKOVANĚ HRAJTE A TEPRVE PAK PŘISTUPTE K DALŠÍMU POSTUPNÉMU SEZNAMOVÁNÍ S BRIDŽEM.
♥♥♥♥♥
(Pokračování příště)karty
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama