ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

BRIDŽ ODVÁŽNĚJI A LÉPE - 1.ČÁST

12. května 2010 v 18:18 | Pavel |  KARTY HRACÍ I VYKLÁDACÍ
V naší "miniškoličce bridže" jsme chtěli ukázat všem, zejména seniorům, kteří dosud neměli odvahu začít hrát tuto zajímavou karetní hru, že nikdy není pozdě se ji začít učit a že při troše vůle a nácviku to jde, vždyť naším cílem není hrát turnaje nebo se snad účastňovat bridžových přeborů. Jde nám opravdu o to, jak strávit "nadbytečný"čas účelně tréninkem paměti i příjemně ve společnosti přátel, jež spojuje společný zájem.
A když se pak taková skupina lidí zanícených pro bridž sehraje, rozumí se samo sebou, že svou hru se snaží zlepšovat, lepší jsou i výsledky a hráči se pak odvažují licitovat i vyšší, odvážnější závazky...
A zde pan Pavel nabízí několik tipů, jak hrát bridž lépe a odvážněji.

Jak vylicitovat vyšší závazekvs

Vylicitovat lepší závazek lze jen tehdy, když tomu odpovídá společná síla v listech obou partnerů.
Partner ( Jih), který odpovídá na otevření licitace, odpovídá podle bodové síly svého listu, musí však znát, jaká je minimální síla v listu Severu. Tu pozná z toho, jak nebo čím Sever otevřel licitaci.
Například:
Sever otevřel 1 v barvě, tj. má 12 - 14 bodů v listu,
Sever otevřel 1 BT, tj. má 15 - 17 figurových bodů v listu,
Sever otevřel 2 v barvě ( ♦,♥, ♠), tj. má 15 - 17 bodů a má 2 silné pěti-barvy (otevře tou dražší) nebo má silnou šesti-barvu a silnou čtyř-barvu (otevře tou delší).
Pokud se rozhoduje mezi barvou srdcovou a pikovou, pak ohlásí tu srdcovou, protože platí "Napřed srdce, potom piky". Jeho partnerovi (Jih) pak k podpoře stačí méně bodů, než pokud by Sever otevřel jen jednou v barvě.
Sever otevřel 2 BT, tj. má 18 - 21 bodů v listu.

Odpovědi Jihu na otevření 2 v barvě:
Se špatnou rozlohou pro barvu zahájení a jen s 3 body ohlásí Pas.
S 0 - 6 body odpoví umělou (konvenční) hláškou 2 BT.
Se 7 - 11 body nabídne vlastní barvu, nebo zvýší barvu zahájení.
S 12 body draží jednoduchým skokem,

Sever otevřel 3 v barvě ( ♣, ♦, ♥, ♠ ) - to je slabé otevření, má totiž méně než 13 bodů, ale má v listu uzavřenou sedmi-listou barvu, např. A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7). Pokud jedna figura chybí, musí mít osmi-barvu a jednu figuru v jiné barvě.
Sever otevřel 4 v barvě, tj. má silnou osmi-barvu nebo silnou devíti-barvu třeba i s chybějícím
esem.
Sever otevřel 2 , tj. má 22 bodů a více a nemusí mít vůbec křížovou barvu. Je to nejsilnější otevření vůbec. Na takové otevření Jih musí odpovídat opakovaně, i když nemá v listu vůbec nic, ba ani žádnou figuru v listu. Jeho první odpověď je v tom případě 2 ♦ (i když třeba nemá žádné ♦ v listu). V dalším kole ohlásí svou nejdelší barvu.

Západ otevřel 1 v barvě - hned na to zasahuje do dražby Sever hláškou Kontra.
Takové kontra, vyslovené při první možné příležitosti, je pobídkové (informační pro partnera). Sever má totiž 15 či více bodů v listu, nejspíš má v barvě ohlášené Západem jen jedinou kartu, ale chce po svém partnerovi Jihu, aby ohlásil svou nejdelší barvu jako barvu trumfovou. A tak linka Sever - Jih vylicituje svůj závazek. Jih musí licitovat tím spíše, čím slabší má list! Jinak by se toto " informační kontra" změnilo na trestné. Pokud Východ odpoví Západu hláškou, může Jih říci Pas.
♥♥♥♥♥

Jak odpovědět, pokud máte v listu 10 -11 bodů,
pokud partner otevřel licitaci jednou v barvě ( ♣,♦,♥,♠)

Vaše síla je 10 - 11 bodů, pak váš příspěvek do společné síly listů stačí na splnění závazku 3 v barvě.
Pokud máte pro odpověď sílu 10 - 11 bodů v listu, pak máte ve společných listech sílu na závazek 3 v barvě nebo na závazek 2 BT.
Proto nabídnete jako první odpověď i čtyř-barvu v příslušném pořadí.
Změnu barvy nesmí partner zapasovat. (Pouhé zvýšení v barvě by partnerovi neukázalo vaši sílu.) Nezvýšíte partnerovu nabídku v barvě, ale v druhém licitačním kole ohlásíte 2 BT nebo 3 v barvě, v které partner otevřel licitaci.

Váš list je středně silný a umožňuje vám spolu s partnerem splnit závazek 6 +3 zdvihy, tedy získat 9 zdvihů, za některých okolností i 6 + 4 zdvihy v drahé barvě:
Nezvýšíte partnerovi jeho nabídku na 2 v barvě, i když pro něj máte přiměřenou trumfovou pomoc. Tím byste mu totiž sdělili, že síla vašeho listu je někde mezi 6 - 9 body a partner by mohl klidně odpovědět Pas. Pamatujte, že musíte nabídnout jinou barvu (i čtyř-barvu). (Změnu barvy nesmí partner zapasovat, licitace tak zůstane otevřená a vy mu v druhém licitačním kole ukážete svou sílu.) Jinak budete stále hrát jen 2 v barvě, i když máte ve společných listech sílu třeba na 4 v drahé barvě nebo na 3 BT - tedy na celou HRU (mánš).

Odpovědi s listem, který má 10 - 11 bodů se budou lišit podle toho, zda odpovídáte na otevření v drahé barvě (♥, ♠) nebo na otevření v levné barvě (♣,♦).
Příklad:
Sever otevřel licitaci:
1 srdce nebo 1 - otevřel v drahé barvě.
(Má proto jistě pěti-barvu a minimálně 12 bodů v listu).
Odpovědi Jihu, má-li 10 - 11 bodů v listu:
Pokud má čtyři karty v trumfové barvě, ohlásí přímo dvojitým skokem 4 ♥srdce, nebo 4♠ piky.
(Neohlásí "z opatrnosti" jen 3 v té které barvě!)
kkk
Proč? Sever a Jih mají na lince ne doporučovaných 8, ale 9 trumfů! To posílilo jejich společné listy o 2 body. Nadto, pokud má Jih v listu singl, vzroste hodnota takového singlu ze 2 na 3 body, stejně hodnota dvojičky - dvojlistu - vzroste z 1 bodu na 2 body. (Stejně vzroste síla listu Jihu, pokud mu některá barva zcela chybí.) Povšimněte si, že ačkoliv karty, které po rozdání obdržel Sever, stejně jako karty Jihu zůstaly stejné, jejich síla vzrostla.
Jih tím, že ohlásil hned 4 v barvě, partnerovi sdělil, že je to jeho maximum. (Kdyby chybně ohlásil 3 v barvě (tedy jednoduchým skokem), hlásil by, že má sílu 12 či více bodů). Zdá se to paradoxní, ale je tomu tak.
Tento způsob licitace platí jen tehdy, jde-li o drahou barvu (srdce nebo piky).
Bez takové 4 kartové trumfové pomoci nezvýší Jih partnera (Sever) na 2 v barvě, ale ohlásí novou barvu (a to i čtyř-barvu) v příslušném pořadí a v druhém licitačním kole nesmí pasovat - bude licitovat dále.

Sever musí na změnu barvy, kterou mu nabídl Jih, reagovat, tj. zvýšit svou barvu nebo nabídnout BT, anebo zvýšit barvu nabídnutou Jihem, popřípadě nabídnout další barvu. Sever prakticky nesmí říci Pas.
Jih musí v druhém licitačním kole sdělit Severu, že má sílu 10 - 11 bodů a ne pouhých 6 - 9 bodů, jak by to vyplývalo z jeho první odpovědi. Jak? Nesmí pasovat, ani nesmí opakovat svou barvu, ohlásí buď další barvu nebo BT.
Sever samozřejmě nesmí novou barvu nabídnutou Jihem zapasovat. (Jih novou barvu nenabídl proto, že ji chce jako barvu trumfovou, ale proto aby ukázal svou bodovou sílu).

Sever otevřel licitaci 1 kříž ♣, nebo1 káro
Otevřel v levné barvě - má tedy jistě 12 bodů v listu, ale dokud nepotvrdí v druhém licitačním kole hláškou 2 ♣ nebo 2 ♦, že tuto pěti-barvu skutečně má, musí Jih předpokládat, že Sever mohl licitaci otevřít pouze s trojlistem (s figurou).

Jak odpovědět s listem, který má 12 bodů a více?

Pokud pro odpověď máte list se silou 12 a více bodů, musíte odpovědět jednoduchým skokem, jen tak dáte najevo svou sílu.
  • Když máte přiměřenou pomoc v nabídnuté trumfové barvě, ohlásíte jednoduchým skokem 3 v té které barvě.
  • Když máte šestilistou barvu nebo silnou pětilistou, oznámíte ji jednoduchým skokem
  • Bez přiměřené pomoci a bez jiné dlouhé barvy oznámíte jednoduchým skokem hru BT
Z toho, že Jih odpověděl skokem, se Sever dozví, že Jih má určitě 12 bodů v listu a připočte je ke svým bodům.
♥♥♥♥♥
(V druhé části ještě o licitacích a zásahu do dražby)
mmm
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama