ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

ZAPOMENUTÝ SVĚT?

1. července 2010 v 13:16 | Klevka |  TÉMA TÝDNE
(Téma týdne - Hračka)
Člověk je od přírody bytost hravá a umí si hrát s čímkoli, a dokonce i s  kýmkoli a jakkoli... A nejen člověk. Nemíním se však pouštět do žádných úvah tímto směrem, protože bych skončila asi v říši zvířat u popisu toho, jak tuleň lovící tučňáky je zraněné a krvácející vyhazuje do výšky, ani jednoho však nepozře, ale - hraje si s nimi... a to jsme si byli přesvědčení, že zvířata zabíjejí jenom z hladu... Zůstanu raději u vlastního tématu.

Během našeho nedávného (seniorského) poznávacího zájezdu jsme se nejprve projeli jednou částí Baťova kanálu z Otrokovic do Spytihněvi, a poté jsme se rozhodli navštívit zámek v Buchlovicích. Když nám pan řidič při vystupovaní na buchlovickém námestíčku řekl poněkud neurčitě "...ta paní říkala, že prý tam uvidíte i výstavu hraček", neměli jsme přesnou představu toho, co znamenala jeho poznámka.
ppp
Měl pravdu.
Nedá se však říci, že by to byla výstava v pravém smyslu slova - hračky byly rozmístěny po celém zámku tak, jako by byly "organickou součástí" stálé expozice. Viděli jsme je snad v každé místnosti přístupné pro prohlídky.
Hned v první místnosti panenka vysoká snad víc než jeden metr a připomínající živé dítě potěšila dětské srdíčko snad každé návštěvnice. Dále panenky s porcelánovými hlavičkami i celoporcelánové, všechny oblečené v dobových šatičkách a z materiálů, které vydržely několik desítek let a všechny čisté stejně jako spousta plyšových hraček. Kromě panenek a "plyšáků" celé zařízení kuchyňky a nádobíčka, malinká tak, že je uchopí snad jen malá dětská ručka. Dětská léta nám připomněly i domečky zařízené
koč
nábytkem, dětské kočárky od těch nejmenších až po ten největší, v němž se vozily i děti manželského páru rodu Berchtoldů…
A koníci, opět od těch nejmenších až po ty houpací, různá autíčka, ba i barevné stavebnice, dřevěné či hliněné, a stolní hry…, to aby klukovské srdce pánské části návštěvníků nepřišlo zkrátka. Hračky byly s důvtipem rozesety po zámeckých komnatách a umocňovaly tak jejich dobovou atmosféru. Zhruba tři stovky hraček, se kterými si hrávaly děti od 40. let 19. století do roku 1940, a to vše díky péči zanícených sběratelů.
Buchlovická expozice nese příznačný název (Ne)zapomenutelný svět krásných hraček. Ano, krásných, nejen proto, že byly "naše", ale i proto, že byly tak reálné a dětem přibližovaly skutečný život jejich rodičů… Já bych dodala - i nezapomenutý svět, protože ty vzpomínky byly pro mne velice živé i po 65 letech….
A že dětské srdce nás dospělých opravdu nestárne a zůstává stále hravé, o tom svědčí snad desítka stálých expozic hraček a muzeí, kde si je milovníci starožitností i s jejich dětmi či vnuky mohou prohlédnout. K tomu ještě další desítky výstav hraček nejenom v naší republice i v blízkém zahraničí… Co dodat? Běžte tam a kochejte se!
A samozřejmě nezapomeňte si prohlédnout i skvělou (prodejní) výstavu fuchsií.

pan


f2
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama