ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

KRÁSNÁ JE TA ILUZE...

3. srpna 2010 v 19:12 | Klevka |  TÉMA TÝDNE
(Téma týdne - ANIME)
anime a manga

Tak, nejdříve malá hříčka se slovy - cizími.

Pod heslem ANIME najdeme ve slovníku cizích slov tuto definici: "označení
animovaných filmů natočených japonským stylem MANGA".
Tematicky s ním souvisí slovo animace. Znění slova je však animace, ne
animece, proto bychom měli zapátrat i po významu slova anima.
ANIMA - duše; ve scholastice se tímto termínem označuje první životní princip, který oživuje tělo; podle C.G.Junga také obraz ženy v nevědomí muže.

Tudíž ANIMACE
 >> 
oživování, oživení; vyvolání iluze pohybu postupným zachycením statických obrázků jdoucích za sebou, animování.

Jak to tedy je?

Anime (アニメ) je zkrácená výslovnost slova "animace" v japonštině, tedy [anime], přesná transkripce výslovnosti je [´ænə,mei] nebo podle angličtiny [´ænə,mə], což nás logicky přivede k tomu, že "anime" má původ v Japonsku.
Ve světě za hranicemi Japonska "anime" tedy znamená obecně "japonskou animaci". Nejstarší japonské animace pocházejí z roku 1917 a v následných několika desetiletích bylo vyrobeno mnoho původních kreslených filmů či grotesek. Charakteristické rysy a styl kresby postav a pozadí získal japonský animovaný film v 60. letech zejména díky pracím Osamu Tezuka, ve světě se proslavil až počátkem 80. let.
Závěr:
Anime je dnes označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. Jelikož pochází z Japonska, je zde také nejrozšířenější.      Oči ve stylu anime
oko

Charakteristické rysy

Anime pokrývá širokou škálu žánrů a témat, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Má také mnoho žánrových podkategorií, jejichž náplní může být akce, dobrodružství, příběhy pro děti, komedie, drama, erotika (hentai), fantasy, magie, horror či Sci-fi anime.
Většina anime je kombinací několika žánrů, stejně jako témat. Pořad se může na první pohled jevit jako dílo s jednoduchou zápletkou, ale jeho součástí může být daleko hlubší dějová linie nebo vývoj postav. Například u akčních anime není neobvyklé, že se dotýkají takových témat jako romance, humor či společenská kritika. Stejně tak některé romance jdou ruku v ruce s akčními prvky nebo násilím. Anime je širokou paletou uměleckých stylů lišicích se v podstatě od umělce k umělci nebo studio od studia. Jejich typickými rysy jsou většinou velké, kulaté, roztomilé oči, propracované hudební kulisy a postavy stylizované v rozmanitých scénách a příbězích, zaměřené na širší publikum.
anime
Anime se obecně dělí na TV seriály, OAV (Original Animated Video) seriály a filmy. Obvykle se vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak samo takové komiksy inspiruje. Občas bývá také adaptováno do podoby hraných filmů.
Anime produkuje řada japonských animátorských studií, mezi kterými je nejznámější studio Ghibli nebo Gainax. Mezi nejznámější představitele anime určeného pro děti patří v Česku například seriál Pokémon nebo film Cesta do fantazie. Z hlediska západní kultury, podle níž kreslené filmy patří dětem, je docela překvapivé, že řada japonských animovaných filmů je zaměřena spíše na dospělé diváky. Dospělí fanoušci tohoto žánru pokládají za reprezentativní např. tituly jako Hrob světlušek, Ghost in the Shell, Neon Genesis Evangelion, Princezna Monoke aj. 
                                                                                                                   
Akcí zaměřených převážně na anime a mangu je u nás stále poskromnu a to i přes fakt, že jejich popularita navzdory zatvrzelému ignorování ze strany televizí neustále roste.
Letošní Advík 2010, který se konal v Praze 28.7. - 2.8. 2010 o tom určitě přesvědčil - ale my to stihneme až příště!
Advíku je letos pět let a už v takhle mladém věku si adoptoval sestřičku. Svým návštěvníkům dokáže přiblížit krásy bezbřehého oceánu japonské animované tvorby, umění a kultury. Umožní nám pohledět i do nejzapadlejších koutů Japonska, uchvátit se mangou nebo si zatančit na japonském letním festivalu Matsuri. Společně s F-Expo a "pořádnou" fantastikou dokáže každého uvrhnout do víru toho nejbláznivějšího víkendu, jaký si lze představit. A nechybí na něm samozřejmě moře přednášek, hory soutěží, mraky workshopů, nebe plné "eventů" a překvapení, mezi nimiž neschází ani koncert kapely nebo přehlídka…
(Text byl sestaven s pomocí angl. a něm. wikipedie)                                                                                                    

               
                                                                       
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 gigiblog1 gigiblog1 | Web | 3. srpna 2010 v 19:27 | Reagovat

ano , mas pravdu ! :-D

2 Aryat Aryat | E-mail | Web | 21. srpna 2010 v 19:26 | Reagovat

Ten druhý článek o anime a anima se mi líbil víc, tohle je jenom shrnutí obecných informací. Určitě užitečné, nechci kritizovat, jen chci říct, že je ten článek dobrý, ale ten druhý je lepší :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama