ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

PO ČESKU ANIME ČI ANIMA ?

5. srpna 2010 v 19:04 | KLEVKA |  TÉMA TÝDNE
(Téma týdne - ANIME)
Vlastně mne toto téma ani moc nezaujalo, protože výraz "anime"
jsem jaksi intuitivně dávala do souvislosti se slovem "anima", ale díky administraci blogu, která toto téma vyhlásila tématem týdne, jsem si konečně zalistovala ve slovnících a encyklopediích - výsledkem byl můj předchozí příspěvek na toto téma - Krásná iluze.
Těch filmů ve stylu "japanimation" jsem na rozdíl od těch dvou-tří generací mladších ode mne neviděla mnoho, spíše málo, a nechtěla jsem se pouštět do rozboru "mentality" (tvůrců?) japonských kreslených filmů - to by mohly právě ty mladší generace, ale vidím, že se nevyhnu alespoň částečnému a nepřímému srovnání, ze kterého zcela přirozeně vyplynou některé rozdíly v "mentalitě" japonských "anime" a českých ... "anima"(?).
Už od útlého věku jsem totiž mohla sledovat produkci našeho studia Bratří v triku a s kreslenými postavičkami a loutkami naší animátorské elity jsem dospívala, proto neuškodí, když se o této části naší kulturní historie dozví také mladí přívrženci té soudobé (cizí) tvorby přímo od "očitého svědka" - skalního diváka českých animovaných filmů.FFF
Počátky této kapitoly filmové historie jsou svázané s koncem 20. let 20. století a  projektem Elekta-Journal, v jehož rámci se Hermína Týrlová se svým manželem Karlem Dodalem (manželství vydrželo čtyři roky) pokoušeli prorazit v oblasti animované reklamy. Před druhou světovou válkou rovněž Tomáš Baťa přispěl k rozvoji animovaného filmu tím, že ve Zlíně založil "továrnu" na kreslené filmy. V jeho ateliérech po válce našlo své stálé sídlo studio "Bratři v triku", které původně vzniklo v Praze a na dvě desítky let je vedl  Jiří Trnka.
FERDA
Hermína Týrlová a Karel Zeman pak zde vytvářeli své první animované filmy. Brzy se začalo hovořit o "české škole animovaného filmu" nebo také o "zázraku české animace". Jiří Trnka dostal přívlastek "Disney Východu", Karla Zemana pokládali za "českého Mélièse" a o paní Týrlové se psalo jako o "první dámě animace". Může být ještě lepší hodnocení?
Jelikož jsem s jejich tvorbou vyrůstala a ty nádherné a hluboké zážitky z jejich filmů nevymizely ani dodnes, napadlo mne srovnat nebo lépe dát do kontrastu japonské "anime" a českou animovanou tvorbu, která  přímo chytala diváky za srdce - proto jsem ji nazvala "anima" čili duše.
K dílům, které svým charakterem i lidskostí se vrývaly do mysli a srdcí diváků, patří "Ferda Mravenec", kterého už v roce 1943 natočila Hermína Týrlová. Její obsáhlá tvorba má na šest desítek titulů, z nichž doporučuji shlédnout alespoň filmy "Vzpoura hraček", "Zlatovláska", také "Devět kuřátek",PANE..............."Pasáček vepřů", "Psí nebe"… Ani jeden z nich nezklamal mé očekávání vysoké kvality!
Loutkové filmy tvořil také Břetislav Pojar, který se proslavil svou technikou "poloplastické loutky" a kromě spousty jiných filmů také mnoha "povídkami" z cyklu "Pojďte, pane, budeme si hrát". Jeho motto se dnes jeví jako nejvýstižnější charakteristika tvorby celé "školy":
"Snažím se dětské filmy dělat tak trochu jako ledovec. Z něho je vidět sotva jedna desetina a dalších devět je pod vodou… Ale kdo chce, ten ho vidí celý. Je to vždycky šťastná výjimka, když se moje filmy pro děti líbí i dospělým, protože snad jediný Chaplin dokázal zaujmout všemi svými filmy jak prostého diváka, tak i festivalové publikum."
PR
Světoznámá je tvorba Karla Zemana, který se tematicky rozmáchl od pohádek přes historii, současnost až po svět fantazie. Zajímavé i originální na jeho tvorbě bylo to, že kombinoval loutky s herci. Uvedu filmy, které jsem sama viděla (a opravdu žasla!) a které jsou jenom nepatrnou částí jeho rozsáhlé a náročné tvorby (kolem třiceti titulů) - "Vánoční
PRAVĚK
sen", to byla poezie sama o sobě, dále několikadílný cyklus o "Panu Prokoukovi", kouzelný "Král Vávra", pak "Cesta do pravěku a "Vynález zkázy", ty vznikly v letech 1955 a1958 (!), kdy moderní počítačová technika byla ještě v plenkách (vždyť osmibitové počítače se prosadily až v osmdesátých letech, tj, čtvrt století poté), dále "Baron Prášil", "Pohádky tisíce a jedné noci"….
Také tvorba Jiřího Trnky, o němž se říká, že odpočívá na "českém filmovém nebi" a který od konce druhé světové války svými loutkovými filmy nabízel potěšení malým i velkým, patří k těm nezapomenutelným. Nejenže byl spoluzakladatelem studia "Bratři v triku", ve kterém se soustředili přední doboví tvůrci animovanýchTRNKAfilmů; jeho "Dobrý voják Švejk", "Staré pověsti české", "Sen noci svatojánské" a mnoho dalších, jsou dokladem toho, proč dostal přezdívku "Disney východu", proč si z předních festivalů odnášel významná ocenění a nakonec proč mu byla udělena pocta, u nás nejvýznamnější - národní umělec.TRNKA
Český animovaný film, to jsou především unikáty klasicky animovaných loutkových i těch kreslených filmů, vzácných svou originalitou. Byly o životě a ze života, nevyumělkované a pravdivé! A že mnohé z nich sloužily také jako didaktické pomůcky, to je díky mravnímu krédu, které svým divákům přinášely. Jsou to klenoty, které se ve filmovém světě dneška točí už velmi málo. Možná by nebylo obtížné  představit si, co by takoví velmistři animace dokázali vytvořit, kdyby měli k dispozici tu současnou techniku...!
Ze soudobé tvorby uvedu alespoň "Maxipes Fík", "Víla Amálka",  "Příběhy včelích medvídků", "Pat a Mat …a je to!" Oblíbené "Krkonošské pohádky" jsou originální studiovou pohádkou s hlavní postavou Krakonošem….
PAT...
Zde nelze uvádět seznam českých (ani těch nejlepších) animovaných filmů (nemožné!) ani seznam tvůrců, starších nebo těch současných, ale musím nahlas vyslovit politování, že soudobá programová "strategie" českých televizních stanic, soukromých, ale zejména veřejnoprávních (!), o této tvorbě "mlčí"! Postavily se k ní zády, jakoby nikdy neexistovala. Vždyť také ona=televize vychovává a, jak vidět, vychovává ke znalostem "anime" všeho druhu (brutální, porno…), ale tu českou "anima",která se dokázala dotýkat nejen myslí, ale i srdcí a duší, a tím vychovávat!, tu "zamlčuje"…  ... v dnešní době zřejmě není rentabilní...PÚANE
KRT


AM

Dá se s tím něco dělat?
?????????????????????
Tak pojďme alespoň do archivů filmoték a videopůjčoven!
STV
Ukázky byly ztaženy z "obrázky.google".
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Blondyis° Blondyis° | Web | 5. srpna 2010 v 19:18 | Reagovat

moc krásný a tvůj blogís též :)

2 Kamishiro Kamishiro | E-mail | Web | 5. srpna 2010 v 19:25 | Reagovat

co sa ti stalo tot ma byt anime? saq to su rozpravky nabuduce nas usetri a pis len o tom co poznas lebo toto nema z anime absolutne nic spolocne :-?

3 babileto babileto | E-mail | 5. srpna 2010 v 19:32 | Reagovat

[2]: Máš naprostou pravdu, "anime" má s "anima" společné jenom to, že jde o animovaný film - s tím rozdílem, že sis nepřečetl/a NÁZEV....(a obsah...?) :-D

4 manga-sekai manga-sekai | Web | 5. srpna 2010 v 19:53 | Reagovat

A tohle je doopravdy pro děti u toho se alespoň nepohádáme :D

5 Aryat Aryat | E-mail | Web | 21. srpna 2010 v 19:21 | Reagovat

naprosto souhlasím, na maxipsa fíka nic nemá :-D je to moje nejoblíbenější pohádka :-) jednou ráno, když jsem zapla televizi bylo tam cosi, že televyze myslí i na děti a pustili kreslenou pohádku, ve kreré se neustále masakrovali. Kluci dělali nechutnosti a holky je poom zbili, nebo tak nějak to bylo. Ano, Myslíme na děti, tady mají vzory, podle kterých se budou chovat, byla jsem znechucená, ne těmi nechutnostmi, ale tím, jak tam můžou něco takového dát. :-(

6 polak polak | Web | 20. června 2015 v 5:11 | Reagovat

rychly nebankovni uver :-?

7 viperous viperous | Web | 21. června 2015 v 3:36 | Reagovat

půjčka peněz formulář :-(

8 luftsa luftsa | 22. dubna 2017 v 17:06 | Reagovat

hujghzugftzfu :-D  :-D  :-D

9 homtavá homtavá | 22. dubna 2017 v 17:10 | Reagovat

proč reklami :-?  :-?  :-?  :-!  O_O  O_O  O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama