ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

STRACH MÁ VELKÉ OČI

18. srpna 2010 v 19:10 | KLEVKA |  TÉMA TÝDNE
(Téma týdne - STRACH)str

STRACH

Strach je jedním základních lidských pocitů a projevuje se docela často v situacích, které vnímáme jednoznačně jako ohrožující. Jsou to (často zbytečné) obavy a nelibost, nechuť či odpor k něčemu, co nás čeká a čemu se nelze vyhnout.
Pokud jde o rčení nebo přísloví vztahující se k tomuto nepříjemnému pocitu, kupodivu jich není mnoho:
Strach má velké oči.
Strach o sebe z nás dělá zbabělce, strach o druhé - hrdiny.
Strach veliká věc a smrt holé nezdraví.

Proč se mnohdy tak zbytečně stresujeme?
Protože obvykle jde o očekávání něčeho, co by mohlo ohrozit naši vlastní fyzickou integritu, vlastní sebeúctu či způsobit zhroucení našeho (často zidealizovaného) obrazu o sobě samém. Někteří lidé trpí úzkostlivostí, nepokojem nebo jsou prostě bojácní, což může mít základ v jejich slabší psychické konstituci a malé sebedůvěře či sebevědomí - zde má zřejmě původ i slovo strašpytel. Takový typ strachu je jejich osobnostním rysem a často jej vnímají jenom oni sami, pro jiné zůstává neviděn, utajen. Jsou však také lidé s přehnanou svědomitostí, která hraničí až s puntičkářstvím, ti díky přehnaným nárokům nejen na sebe, ale i na jiné, mnohdy připraví svému okolí nepříjemné chvilky - chraň bůh mít takového šéfa…
Strach má však v životě člověka důležitou funkci jako ochranný mechanismus, který pomáhá bystřit či zaostřovat smysly a v skutečných nebo i domnělých nebezpečných situacích navodí přiměřenou reakci člověka, třeba útěk.
Strach může působit vědomě i nevědomě a v našem těle funguje jako alarmující zařízení. Je nastaveno velmi citlivě, což někdy vyvolá mnoho falešných poplachů.
Pokud díky strachu dojde k trvalé ztrátě kontroly, jde o poruchu, která se může projevit jako strach z určitého objektu nebo je vázaná na určité situace - takový strach se nazývá fobie. Možná ani netušíme, kolika různými fobiemi trpí naši bližní! A přecitlivělost na strach, tedy strach ze strachu, je strach z vlastních příznaků úzkosti bez určitého, konkrétního cíle, ale to je už zřejmě případ pro psychiatra.

Který - i sebelépe připravený - student by neznal strach ze zkoušek! Strach ze zkoušky jako takové nebo z toho, že zkoušku nesloží. Rozhodně nemám na mysli strach, který pramení z dlouhodobého nezájmu o studium nebo z nedostatečné přípravy na zkoušky.
S nejčastějšími případy tohoto typu strachu jsem se setkávala u maturitních zkoušek, kdy i ti nejlepší studenti z tíhy vědomí zodpovědnosti za výsledek zkoušky nebo díky vlastní cílevědomosti nebo ctižádosti dosáhnout např. samé jedničky "kolabovali" ještě před vstupem do zkušební místnosti nebo přímo na "potítku".
Za x let své praxe středoškolské profesorky jsem měla několik případů takových studentek-dívek, kdy jsem musela zasáhnout nejen před zkouškou, ale už i při samotné přípravě na "potítku".
Osvědčilo se mi promlouvat na studentku neformálně, vlídným hlasem a slovy, které jí dodají sebejistotu, dotknout se dotyčné rukou - pohladit ji po ruce nebo po zádech, aby cítila fyzický kontakt a lidské teplo (z toho obávaného profesora), a nakonec přimět ji ke krátkému dechovému cvičení - opakované a vydatné prodýchání celého těla. Někdy to chvíli trvalo, než se dotyčná uklidnila natolik, aby začala spolupracovat při dechovém cvičení, ale když se to povedlo, výsledek stál za to - u zeleného stolu pak seděla usmívavá studentka, která suverénně odpovídala na dotazy zkušební komise nebo se s ní docela přirozeně bavila…

Zdůraznila jsem, že jde o studentky, protože studenti-kluci mají zřejmě trochu pevnější nervovou konstituci, nejsou (v tomto ohledu) tak ctižádostiví nebo jsou přesvědčení, že tu svou první životní zkoušku zvládnou přeci "levou zadní"…
mmm


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aryat Aryat | E-mail | Web | 21. srpna 2010 v 19:09 | Reagovat

Zajímavý článek, jsem zvědavá, jak já dopadnu u maturyt :-D, nevím, já si vždycky říkám, že se nebudu stresovat, že v klidu mi to půjde líp a jsem přesvědčená o tom, že se nebudu bát, ale když to příjde, přímačky, nebo jen test, neubráním se strachu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama