ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

VÍRA - NADĚJE - LÁSKA

24. září 2010 v 14:16 | KLEVKA |  TÉMA TÝDNE
TÉMA TÝDNE "NADĚJE"

Nedávno správa blogu vyhlásila tématem týdne "víru". Bylo obtížné o ní psát bez dalších souvislostí, konkrétněji bez souvislostí s dalšími (křesťanskými) ctnostmi, jež jsou naděje a láska.
A tak nyní, díky novému tématu, jímž je "naděje", se na ně můžeme podívat v těsné, bezprostřední souvislosti.
Jestliže víra je pevný názor, že se něco uskuteční v souladu s naší představou, neboli pevné přesvědčení o pravdivosti či reálnosti něčeho, čemu důvěřujeme nebo alespoň v to doufáme, pak naděje je přesvědčení, vnitřní orientace spojená s pozitivním očekáváním, že něco, co si přejeme, se v budoucnosti naplní, i když o tom nemáme reálnou jistotu.
Může se jednat o nějakou konkrétní událost, ale také o nějaký (základní) stav či situaci, jako je například pokračující zdravotní a finanční zabezpečení. Naděje se zaměřuje na emocionální a činorodé orientování lidí na budoucnost. A tak téměř všichni doufáme, že dobro zvítězí nad zlem, že místo válek nastane mír, že se zlepší ekonomická situace světa, že nám naše zdraví vydrží nebo se alespoň nezhorší…
V jazykovém vyjádření jde o neutrální pojem, přesto, jestliže v něco doufáme, dáváme tím najevo, že naše naděje je oprávněná. Tak například věta "má nadějné vyhlídky na to místo" znamená, že vládne obecná (pozitivní) jistota o tom, že dotyčný získá požadované společenské nebo pracovní postavení. Také spojení "ta žena je v naději" znamená v některých jazycích pozitivní konstatování, že dotyčná očekává dítě, že je těhotná. Rovněž v situaci, kdy například lidské snažení nevede k žádoucímu výsledku, často použijeme spojení "ještě je naděje" nebo "naděje umírá poslední", což vyjadřuje naše očekávání konečného pozitivního řešení.
V tomto smyslu je pozitivní i postoj lidí k dočasnosti jejich existence na této zemi…
Naděje však může být doprovázená strachem a obavami, že požadované nenastane. Tehdy je jejím opakem zoufalství, beznaděj, rezignace nebo deprese.
Jestliže slovo použijeme v množném čísle, dáváme tím najevo svou skepsi, například "neměl by sis dělat si plané naděje…"

Naděje je rovněž filozofickým principem, obdobně jako víra.
Zajímavé je, jak Friedrich Nietzsche dává "naději" do souvislosti s Pandořinou skřínkou. Napsal:
"Zeus totiž chtěl, aby žádný člověk, i když jej budou trápit mnohá další muka, svůj život nezahazoval, ale aby jej žil dál, a nechal se trápit novým zlem, vždy a znovu. A tak dává lidem naději, která je ve skutečnosti největším zlem ze všech zel, protože útrapy lidí prodlužuje..."
"Naděje" má svůj odraz i v křesťanské víře - je klíčovým slovem, jehož původcem je srdce. Zdrojem naděje je Písmo svaté a
její zásadní význam v katolické církvi je věčný život. Spasení se opírá o naději…
V dopisu 1. Petr 3:15 se dočteme: "… Buďte vždy připraveni dát odpověď každému, kdo by vás vyslýchal o naději, kterou máte…"

A na závěr několik citátů:

Dum spiro, spero
- Mám naději, dokud dýchám… (Dokud dýchám, doufám…)
Naděje umírá poslední.
Doufám v to, co nevidím! (Podle Římanům 08:24)
Naděje umírá poslední, ale nakonec i ona zemře.
Naděje pomáhá od smutku
. (Naděje pomáhá vymítit smutek).
Kdo se živí nadějí, toho krmí chudoba. (Jestli někdo jezdí na naději, jeho kočím je chudoba)
Naděje je prvním krokem na cestě ke zklamání!
Naděje je něco pro lidi, kteří nejsou dostatečně informováni. (Podle Heinera Müllera)
Naděje je fňukání o milost. (Podle Helmuta Kraussera)
Kdo slyšel poselství Velikonoc, ten již nemůže chodit po světě s tragickou tváří a žít fádní existenci člověka, který nemá naději. (Podle Karla Bartha)

Schází už jen ta poslední z oné trojice ctností - LÁSKA. Pokud láska bude motivovat jednání, k němuž se upíráme s vírou a nadějí, lidstvo může očekávat svou budoucnost s velkým optimizmem
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 24. září 2010 v 15:02 | Reagovat

ahoj, pěkný koukni na můj

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama