ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

Všech Svatých

31. října 2010 v 8:02 | KLEVKA |  TÉMA TÝDNE
HALLOWEENhh
má původ ve spojení "All Hallows´Eve", to dnes snad už ví každý, kdo se za těch uplynulých 20 let naučil pár anglických slovíček. Tedy "Předvečer Všech Svatých", jak se zase říká u nás.
Tento svátek má původ v starých keltských a anglosaských zvycích a vztahoval se k bohu mrtvých "Samhainovi", říši mrtvých a k duchům zemřelých. Později jej přejali katoličtí Irové, a vlna přistěhovalců jej kolem roku 1930 přinesla do USA. Tam se stal třetím nejoblíbenějším svátkem.
Ano, i my jsme odjakživa každoročně o této době uctívali zemřelé a připomínali jsme si duše zemřelých - "dušičky". Navštěvovali jsme hroby svých blízkých, zdobili je květinami a věnci a zapalovali svíčky. Ale místo vykrajování dýní, dětských večírků, duchařských příběhů a strašidelných historek, které jaksi nepasovaly do dobové ideologie, naše děti kreslily obrázky o budování socialismu a organizovaly se pro ně besídky, na kterých recitovaly básničky k VŘSR a o Leninovi. dd
 A v lepších případech se v předvečer VŘSR zorganizoval lampionový průvod, aby si naše děti také trochu užili "romantiku" rozsvícených lampiónů za podvečerního šera.
Celé je to však o tom, že kdysi jsme byli docela spokojeni s vlastními tradicemi, a ty, které nám byly vnucované (tehdy z východu), jako VŘSR nebo DĚDA MRÁZ, jsme s odporem odmítali…
A s jakou euforií jsme je po roce 1989 všechny odhodili, i ty naše, lidové , s nimiž je každý z nás srostlý víc, než se mu zdá (díky všem nadšencům za to, že je opět obnovují), a začali jsme přejímat ty západní - nejen s euforií, ale i bezmyšlenkovitě a nekriticky, a dobré bylo všechno, co znělo alespoň trochu anglicky, i když se to do naší kultury (a jazyka) jaksi nehodilo nebo tomu téměř nikdo nerozuměl… Člověk by si řekl, to přejde a že opět se tu budeme cítit jako doma... Ale ještě i dnes se setkáváme s velmi necitlivým "anglizováním" češtiny (viz někteří televizní moderátoři), a tak trpí uši nejen milovníků češtiny ale i odborníků na anglický jazyk.
A jelikož se na tomto blogu nedávno objevila témata STRACH, SMRT i HŘBITOV, zbývají už jen ty duchařské příběhy…
Já mám však raději tu naši tichou a důstojnou pietu a duchům dopřávám klid ve sférách, ve kterých se právě nacházejí. 

hh
  (Ilustrace z "google.obrázky")
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ._-LiLi-_. ._-LiLi-_. | Web | 31. října 2010 v 8:37 | Reagovat

ja mam halloween rada :) my jsme na prvnim stupni, chodili kazdy rok na halloweenske pruvody...byla to sranda :)

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 31. října 2010 v 8:42 | Reagovat

Já halloween nerada, protože Amerika.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama