ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

MALÝ PRINC

30. listopadu 2010 v 22:45 | KLEVKA |  TÉMA TÝDNE
mp
Od jara do podzimu loňského roku hýbala klidnými vodami čtenářské obce u nás dosud ojedinělá akce České televize nazvaná Kniha mého srdce.
Výsledky ankety byly do jisté míry překvapivé. Nejenom tím, že mezi nejlepšími se ocitla autorka 19. století Božena Němcová se svou Babičkou, kterou předstihl už jenom Saturnin Zdeňka Jirotky, a v pořadí třetím titulem byla knížka Malý Princ francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho. Zaslouženě.

Kdo nezná "Malého prince", toho srdce je ošizeno. Protože na světě je mnoho knih, učených, nádherných i moudrých, ale žádná vás nechytí za srdce tak jako tato útlá knížka. Dýchne na vás tolik nevyřčené krásy, nevinnosti a něhy jako žádná jiná! Říkám "vás" - tedy všechny, mladé i staré, děti i rodiče… Bývá označována jako moderní pohádka, v níž sice nebojuje přímo dobro se zlem, ale jasně pocítíte, co to je lidskost, přátelství i láska.
Nejdříve se kouzelným způsobem seznámíme s autorem a vypravěčem, který toto dílko doprovází vlastními kresbami. Jako šestiletý klučina vytvoří svou první kresbu a pokaždé, když ji těm "velkým" ukáže a zeptá se, zda z ní nemají strach, odpoví mu: "Proč bychom se měli bát klobouku?" Přitom nikdo z nich nepochopil, že jeho kresbička znázorňuje, jak obrovský had právě spolykal slona!
mp
Po čase, už jako dospělý, jenž jako zkušební letec havaruje se svým letadlem a nouzově přistane na Saharské poušti, se náhodně setká s malým Princem. Ten jej prosí: "Nakresli mi beránka…" A vypravěč kreslí jeden obrázek za druhým. Princ však není spokojen ani s jedním z nich, a tak mu nakonec nakreslí bedýnku a řekne: "Toho beránka, kterého chceš, si můžeš dát do této bedny." Princi se tento nápad líbí a začne si dělat starosti, jak bude beránka krmit.... 
Letec se od něj postupně dozvídá, že Princ nepochází ze Země, ale z malého asteroidu, který není větší, než dům. Ten asteroid prý objevil jeden turecký astronom, ale jelikož chodil oblečený do svého tradičního kroje, nikdo jej nebral vážně. Když se však poté na astronomické konferenci objevil v obleku a kravatě a zopakoval přítomným své objevné výroky, najednou ho všichni respektovali.
Na své planetě se Princ zabýval především vymetáním svých dvou činných sopek a vytrháváním afrických chlebovníků, baobabů, aby svým bujným růstem nezaplavily celou planetu a nezničily ji. "Vše je otázka disciplíny," říká Princ, "když dokončím svou ranní toaletu, musím přeci pečovat také o toaletu planety".
Jednou na jeho planetě vyrostla květina, vyhnala poupata, srovnala si okvětní lístečky a rozvinula se právě ve chvíli, když vycházelo slunce. Malému Princi se zalíbila, pečoval o ni, ale ona jej velice brzo začala sužovat svou marnivostí, ačkoli ho také milovala - "…na květinu se musíš dívat a vdechovat její vůni…"
Princ posléze ze své planety odešel a vydal se hledat přátele na jiných asteroidech toho regionu. Postupně jich navštíví šest a potkává na nich řadu lidí, kteří se ohradili vlastní samotou: potkává krále, který vládne ve fiktivní krajině a Prince pokládá jenom za jednoho ze svých poddaných. Potkává pijana, který pije, aby zapomněl na svou závislost na alkoholu, obchodníka, který stále počítá "své" hvězdy, domýšlivce, který chce být stále obdivován, svědomitého lampáře, kterému časté otáčení jeho planetky nedopřeje klid, a také zeměpisce, jenž popíše obrovské stohy papíru, ale podle Prince nejsou o věcech, důležitých pro život; ten však mu poradí, aby navštívil planetu Zemi, protože "má dobrou pověst". Princ se vydává na cestu, a přitom vzpomíná na svou růži…
A tak Princ přichází na sedmou planetu, kterou je Země. "Země není ledajaká planeta, … protože tam od vynálezu elektřiny mají … celou armádu lampářů…!" Dlouho zde nikoho nepotká, až se seznámí s hadem! Ten ho poučí, že ač nemá nohy, "koho se dotknu, toho vrátím zemi, z níž vyšel, … ale ty jsi čistý, ty asi pocházíš z nějaké hvězdy… no jednou, když budeš velmi tesknit po své planetě, ti mohu být nápomocen…"
Poté přešel africkou poušť, potkává další květinu i ozvěnu, najde růžovou zahradu a nakonec se setká s liškou, která ho prosí, aby si ji ochočil. Vysvětlí Princi, že "…poznáme jenom ty věci, které si ochočíme", a prozradí mu tajemství: "Jenom srdcem lze dobře vidět. To, co je důležité, zůstává očím neviditelné." A ještě: "Celý svůj život máš zodpovědnost za to, co sis přisvojil."
Během Princova vyprávění najednou dojde k tomu, čeho se letec už dlouho obával - vypili všechnu vodu, nezbyla ani kapka, a tak začnou společně hledat studnu. Když ji najdou, Princi se začne stýskat po jeho asteroidu i po květině. Začne hledat způsob, jak by se dostal domů a nakonec se rozhodne: "Toto tělo si tam nemohu vzít. Je příliš těžké. … Nesmíme být smutní kvůli starým skořápkám…"
S hadem si domluví dobu, kdy se setkají u studny. Tam jej had uštkne, Princ nehlučně padne do písku a příští ráno jej tam letec už nenajde. Mezitím se mu však povedlo opravit letadlo, a tak se také vrací do svého světa…
Autor na samém závěru píše:
"… a pak se rolničky změní všechny na slzy! … To je veliké tajemství…
Pro vás, kteří toho malého Prince také milujete, jakož i pro mne, už nic na světě nemůže zůstat nedotčené, jestliže někde, člověk neví kde, snad beránek, kterého neznáme, sežere růži nebo také nesežere… Dívejte se na oblohu. Ptejte se: Sežral beránek růži nebo ne? Ano nebo ne? A uvidíte, jak se všechno mění…
Ale nikdo z velkých lidí snad nikdy nepochopí, že to má tak velký význam!
… A když náhodou půjdete kolem (toho místa v poušti), nespěchejte dál, snažně vás prosím… počkejte chvíli, přesně pod tou hvězdou! Když k vám pak přistoupí dítě, když se bude smát, když bude mít zlaté vlásky, když neodpoví, jak se ho ptají, tak určitě uhodnete, kdo to je. Pak buďte tak laskavi a nenechávejte mne už ve smutku: rychle mi napište, když opět přijde…"

Kniha vyšla v roce 1943 v USA a rok poté mizí její autor v oblacích při svém posledním průzkumném letu… Záhadně a nenávratně.
A co vás tedy při čtení chytne za srdce? Snad ta dětinská prostota nebo samozřejmá čistota plynoucí z milujícího srdce…? Čtěte a neolitujete!
mp
Ilustrační obrázky převzaty z "google.obrázky".
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 signoraa signoraa | E-mail | Web | 30. listopadu 2010 v 22:56 | Reagovat

Perfektně napsané :-)
Malý princ je klasika, která oslovuje už několikátou generaci. Patří také mezi mé oblíbené knihy.

2 tvseries tvseries | Web | 30. listopadu 2010 v 23:02 | Reagovat

krásné shrnutí super knížky ;-)

3 Jiří Bárta Jiří Bárta | E-mail | 1. prosince 2010 v 15:02 | Reagovat

Děkuji za připomenutí mé oblíbené knížky, plné moudrosti a laskavosti.Co tak si o ní popovídat v rámci přednášky našeho UKS ? Myslím, že by to přivítala spousta posluchačů. :-)

4 Anna Halíková Anna Halíková | E-mail | 2. prosince 2010 v 12:07 | Reagovat

Evičko, krásně jsi to napsala o malém princi. Připomněla jsem si jak jsme si četli Malého prince v němčině a já jsem si ho doma vyhledala v češtině a znovu jsem si připomněla,jak je to krásná knížka. Snažila jsem se v antikvariátech najít zase nějakou klasiku,představovala jsem si např.něco od Čapka nebo Babičku, ale bohužel německých knih jsem moc nenašla.
Tvůj blog se mi velice líbí a vždy Tvé úvahy ráda čtu. Anička z klubu.
teď nás bylo v klubu jenom 6 ale díky Vlastě a panu Prokopovi jsme vydrželi opět do 12 hod. :-)

5 csfdkofein csfdkofein | Web | 7. prosince 2010 v 11:10 | Reagovat

Princa som čítal a podľa môjho názoru to je jedna z najpreceňovanejších kníh ;-)

6 Jojo Jojo | Web | 7. prosince 2010 v 16:56 | Reagovat

jo fakt moc hezká knížka!!! :)

7 Labanda © Labanda © | E-mail | Web | 7. prosince 2010 v 21:42 | Reagovat

také jsem o ní napsala jen já to nám ve dvouch článcích bo kdyby to bylo v jednom asík by to nikdo nečetl, bylo by to moc dlouhé, ale moc pěkně napsané klidně skritizuj ty to moje nemám to tak povedené jako ty aale myslím, že v tom druhým jsem ten konec k té knize svůj názolr napsala pěkně což je neobvyklé :-D ;-) jsem ráda, že se tu ještě někdo našel miluju tu knihu, hlavně kapitolu liška

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama