ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

O. M. Aïvanhov: Myšlenky na tento den - listopad

27. listopadu 2010 v 23:33 | O.M. Aivanhov |  SPIRITUALITA

O významu "denní myšlenky" Aivanhov říká:
"Průběh celého dne je dán už předem tím, jaký směr dáte svým myšlenkám hned zrána. Neboť ompodle toho, zda jste bdělí a ostražití nebo ne, si svou cestu uvolňujete nebo naopak si ji zahradíte všemožnými neprospěšnými nebo i škodlivými věcmi. Žák zasvěcovací vědy ví, jak je zapotřebí den začít, aby byl plodný a naplněn Boží milostí a aby pak zase on sám dokázal tuto milost rozdávat všude kolem a všem tvorům. Ví, že už od časného rána se musí upnout na základní myšlenku, kolem níž se během celého dne budou točit i všechny ostatní myšlenky. Pokud si pro každý den stanovíte jeho konkrétní směřování, jeho konkrétní cíl a ideál, o který budete usilovat, pak se podle něj srovnají a uspořádají i všechny vaše aktivity a přispějí tak k uskutečnění tohoto ideálu. A i kdyby na vás dorážely cizí, negativní myšlenky a pocity, budou odvráceny a dány do služeb božského světa; i ony se pak budou muset vydat směrem, pro který jste se rozhodli vy. Tímto způsobem díky té základní myšlence, kterou jste už brzo ráno pojali do své mysli, budete moci vepsat tento den do velké knihy života.
A jelikož všechno se zaznamenává, … pokuste se takto dobře prožít alespoň jeden den, neboť právě tento den ovlivní i ty následující; on je povzbudí, bude jejich našeptávačem a bude je přesvědčovat, aby byly stejné jako on, vyrovnaný, spořádaný, harmonický."
Denní myšlenky budou průběžně dopňovány...

30. LISTOPAD 2010
Většina lidí má o lásce tak omezenou představu, že když nějaký muž potká ženu, zapomenou na celý svět a už pro ně neexistuje nic jiného. Ještě se nenaučili prožívat svou lásku jinak, dokonaleji; ta jejich je ochuzená a zakrnělá. Není to ta božská láska, která prýští navenek a v níž všichni pookřejí. Opravdová láska přeci zahrnuje všechny tvory jako celek, aniž by je nějak omezovala nebo zapustila kořeny jenom u jednoho jediného individua. Proto se v budoucnu budou muset muži i ženy naučit pojímat lásku obsáhleji, vzdát se přivlastňování a žárlivosti. Muž by měl mít radost, když uvidí, že jeho žena otevírá své srdce i světu, a rovněž ženu by měla těšit šlechetnost a štědrost srdce jejího muže. To jim vůbec nebrání v tom, aby byli jeden druhému věrní. Jestliže se pak dvě takto vyspělé bytosti rozhodnou pro sňatek, znamená to, že si dali už od samého počátku vzájemnou svobodu. Každý tvor je rád, když může čistou láskou milovat všechna stvoření. Žena bude rozumět svému muži, muž bude chápat svou ženu a oba se společně pozvednou a půjdou vstříc nebesům, protože jejich život bude opravdový a ničím neomezovaný.

29. LISTOPAD 2010
Jelikož rostliny jsou srostlé půdou, musí snášet vedro, chlad, vítr i bouři. Takové svízelné podmínky jsou zajisté obtížné, přesto rostliny rostou a kvetou. A jaké mají nádherné barvy a jak krásně voní! Spirituální, duchovní člověk, viděno symbolicky, je rovněž vystaven takovým nesnadným podmínkám jako rostliny. A přesto jsou právě takové podmínky žádoucí a přijatelnější než ty, které si vybírá "lenoch", aby mohl zůstat pod ochranou své "stodoly". Samozřejmě ve stodole nejsou semena vystavena žádné nepohodě počasí, zato na ně zde číhá mnohem větší nebezpečí: mohou zplesnivět, mohou je sežrat myši nebo červy a především to, že nebudou ničemu prospěšné. Přitom ten nejhorší úděl je v tom, když nejsme nijak a nikomu užiteční. Když bude člověk zasazen do podmínek duchovního života, narazí sice na překážky, ale přinejmenším se dostane na správnou cestu: bude růst, bude chráněn a bude kreativní.

28. LISTOPAD 2010
Pokaždé, když nějaký chemik v laboratoři vzájemně zkombinuje kovy a minerály, vznikne sloučenina; pomocí specifických procesů může tuto jejich vazbu opět rozvolnit a sloučeninu rozpustí. Nicméně alchymisté říkají, že znají takový minerál a takový kov, které jeden druhého pohltí a vzájemným sloučením vytvoří základní substanci, z níž se pak extrahuje kámen mudrců. Tuto látku už pak nelze rozpustit; jejich sloučení je nezvratné. Tuto teorii pochopíme tehdy, když ji převedeme na jinou oblast. Dítě, které přijde na svět, je výsledkem setkání otce a matky. Existuje nyní nějaká možnost, jak to dítě "rozpustit", chceme-li na jedné straně opět najít jeho otce a na druhé jeho matku? To je nemožné. Toto dítě je novou bytostí, jež vznikla takovým spojením, které už nelze rozpustit ani zrušit, pokud se chceme dostat opět k jeho rodičům. A tak také kámen mudrců je dítětem, které se zrodilo z mystického spojení.

27. LISTOPAD 2010
Pravdy, vyjádřené v bibli, byly zažité výjimečnými duchy. Pokud jim chceme porozumět, musíme se snažit následovat je až do těch oblastí, do nichž se sami dokázali pozvednout. To tedy znamená, že se musíme vžít či vmyslet do jejich způsobu pohledu. Abychom například dokázali interpretovat Ježíšova podobenství, nepostačí nám analýza textu; k tomu jsou zapotřebí jiné znalosti, a sice znalosti symboliky, tj. vědění, které lze nabýt pouze pěstováním schopností duše a ducha. Posvátným textům porozumíme jenom tehdy, jestliže se nám povede oscilovat na stejné vlnové délce jako jejich autoři. Jinak nám jejich jazyk, jejich skutečný jazyk zůstane cizí. Musíme cítit to, co cítili oni, a zažívat, co zažívali oni, což znamená, že se musíme pozvednout až na úroveň jejich vědomí, až poté se nám rozsvítí světlo. Ale tuto vysokou úroveň vědomí dosáhneme až tehdy, když zlepšíme způsob svého života a když se vůči zákonům duchovního světa budeme chovat pozorněji a budeme je respektovat.

26. LISTOPAD 2010
Mnoho povolání je obtížných a vyžaduje dlouholetou přípravu; ale nejtěžším povoláním je vést lidi cestou božského světla a Boží slávy. Příprava na takové povolání vyžaduje několik inkarnací, ba dokonce bychom na ně měli být přímo stvořeni. Kolik je však lidí, kteří si namlouvají, že jsou schopni ty druhé vést. A tak si otevřou "krám", aby přilákali žáky, a domnívají se, že jim předají nějaké učení. Ale jaké? Veškerá nedokonalost, všechny nedostatky, které v sobě nosí a proti nimž ještě nikdy nic nepodnikli, se nyní odrážejí v jejich radách, pokynech i v tom, jaký směr jim ukážou. Tímto způsobem vedou své žáky na bludné cesty plné úskalí, místo aby jim ukázali ty srázné stezky, které je zavedou do vznešených výšek, a často jsou na konci sami strženi do propastných hlubin.

25. LISTOPAD 2010
Jak můžeme poznat Boha, jestliže omezené nedokáže poznat neomezené? V žádném případě ne našimi pěti smysly. Boha poznáme, až vstoupíme do jeho nekonečnosti, když s ním splyneme a staneme se jeho součástí.
Dokud je kapka vody oddělená od oceánu, nemá možnost ho poznat; když se ale vrátí do oceánu, už ji od něj nelze oddělit, sama se nyní stala oceánem a nyní jej zná. Dokud člověk zůstává jako ta oddělená kapka, nemůže pochopit velikost a nekonečnost Boha. Pozná Ho tehdy, když se stane Jím, protože se s Ním identifikoval. Do té doby však i se svým vědomím zůstává mimo Boha a i nadále si bude klást otázky o svém životě.

24. LISTOPAD 2010
Zasvěcenci se během starověkých slavností mystérií zúčastňovali posvátných tanců v chrámech, předváděných panenskými dívkami, které svůj život zasvětily čistotě a nesměly se ukazovat obyčejným lidem. Ale žáci, kteří byli pro své slabosti z chrámů vykázáni, chtěli je napodobit, a tak sami otevírali školy, v nichž zasvěcovali do údajně velkých mystérií symbolizovaných odhalenou Isis. Není-li někdo dost vznešený pro nebeskou krásu, uspokojí se s její hrubou nápodobeninou. Proto je v dnešní době tolik diváků, kteří se hrnou do kabaretů, aby při striptýzu přihlíželi, jak se obnažuje Isis… Jenomže to jsou studenti z minulých dob, kteří neobstáli při skutečných zasvěcovacích zkouškách a nyní se na ně připravují na takových prostopášných místech. Tam všichni obhájí své diplomy
s vyznamenáním, protože taková "Isis" se odhalí mnohem snadněji než velká bohyně starověkého chrámu! Nicméně, to je škoda, neboť ten, kdo se nechá opanovat skutečnou krásou, může se pozvednout až k Božímu trůnu.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka-Bonaccia Hanka-Bonaccia | Web | 28. listopadu 2010 v 9:33 | Reagovat

Díky Evi MOC. To je skvělá další inspirace k ranní meditaci. Krásný den! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama