ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

Bolest o vánocích?

21. prosince 2010 v 16:31 | KLEVKA |  TÉMA TÝDNE

(Téma týdne "Bolest na duši".)

va
Je čtvrtý adventní týden, který je jako už i ty předchozí týdny adventu poznamenán radostným očekáváním a přípravou vánočních svátků. Ale nyní naše očekávání stoupá a mění se na nedočkavost, vždyť Štědrý den je tu cobydup!
Proto mi téma bolesti, ač k našemu pozemskému životu neodvratně patří, v této době připadá velice smutné. A tak, proč i nyní rozebírat bolesti, kterých má beztak každý z nás víc než dost, proč je rozpitvávat právě teď, na to bude ještě dost příštích všedních dnů. ... raději se pokusme v této předvánoční době najít způsob, jak se zbavit bolesti duše a tudíž následně velice často i těla.
Výborným prostředkem je dýchání. Nemusíte nikam chodit, ani si platit hodiny jógy, stačí se naučit dýchat. Nejlépe hned ráno po probuzení, ale lze je provádět kdykoli během dne, když si vytvoříme vhodné podmínky. Dýchat vydatně, zhluboka. Kdo to neumí, určitě na internetu najde spoustu rad a technik.
Nejprve se uklidněte a zbavte všech myšlenek, pohodlně se posaďte nebo si lehněte a zhluboka dýchejte, třeba 5 minut, jen tak, ale volně. Pokud na vás útočí myšlenky předešlého dne nebo už toho nastávajícího a vy je nezvládáte, pokuste je jich zbavit tím, že při nádechu i výdechu budete počítat, třeba do pěti. A dýchejte… Pak zkuste vědomě a cíleně prodýchat postupně jednotlivé části těla, a to tak, že svůj dech vedete vědomou myšlenkou tam, kde ho je nejvíce potřeba, a opět můžete počítat. A na závěr, dobu si určete sami, si vsugerujte myšlenku, že při každém výdechu se z těla i mysli zbavujete všeho nepatřičného a že s nádechem vdechujete z vesmíru jen to dobré, pozitivní … A pokud se vám během cvičení v mysli rozsvítí bílé očistné světlo, vše jste dělali správně a určitě si cvičení brzo zopakujte.
Další osvědčenou technikou je meditace.
Připravte se na ni opět celkovým zklidněním a krátkým klidným dechovým cvičením. Když budete přesvědčeni, že jste už dokonale zklidněni a připraveni, představujte si, jak stojíte někde (v koupelně, na koupališti, na chatě) pod sprchou, ze které na vás teče voda v podobě bílého nebo modro-bílého světelného proudu. A postupně, stejně jako při fyzické očistě, nechejte ze sebe smývat vše, čeho se chcete zbavit - nejprve nechejte světlo působit po povrchu, pak v hlavě, potom je veďte přes krk do horních končetin, trupu, vnitřních orgánů, dolních končetin… a jasně si představujte, jak z nohou "odtéká" veškerá vnitřní "nečistota" (negativní myšlenky, bolesti...) pryč. Dopřejte si čas, nic neuspěchejte, zastavujte se při jednotlivých částech těla tak dlouho, jak je potřeba… Tuto očistu můžete vyzkoušet i při reálném sprchování - představujte si, že nyní voda odnáší nejen nečistoty z povrchu těla, ale i z jeho nitra, z mysli, z jednotlivých orgánů…
A ještě nabídnu jednu z mých vyzkoušených meditací při problémech s mezilidskými vztahy.
Proveďte výše popsanou přípravu na meditaci. Pak si představte krásný letní den na nějakém svém oblíbeném místě v přírodě. Kráčíte pomalu rozkvetlou loukou, otevíráte svou mysl i srdce slunci, necháte je sebou pronikat a postupně k sobě přibíráte po pravé i levé straně své blízké a berete je za ruce… Koho a v jakém pořadí, to je na vás. Stále jdete ozářeni sluncem. Nyní se držíte všichni za ruce, které jsou vaším poutem, a společně kráčíte dál po poklidné, měkké louce poseté květinami a lemované kopci. Oddáváte se šumění blízkého lesíka, zpěvu ptáků, bzučení hmyzu a už se zřejmě blížíte k potoku, protože právě k vám dolehlo jeho zurčení. Zastavte se u něj. Pomyslete na všechny své potíže a vložte je do vody s přáním, aby je její vlny odplavily nenávratně pryč. Pak odlehčeni od starostí a problémů putujte společně dál proti proudu potoka, jděte pomalu, vnímejte svou spolupatřičnost, a když se vám bude zdát, že se už blížíte k jeho prameni, zastavte se, podívejte se svým blízkým do tváří i do očí, obejměte se a splyňte ve vzájemné lásce v jednotu…
van

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama