ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

KARMA A DHARMA /O.M.A./

1. února 2011 v 13:56 | O.M. AÏVANHOV |  SPIRITUALITA
om

http://www.prosveta.com/thought-of-the-day.phtml?

OMRAAM MIKHAËL AÏVANHOV - MEDITAČNÍ MYŠLENKY

KARMA A DHARMA

DVA ASPEKTY ZÁKONA PŘÍČINY A NÁSLEDKU
Při svém počínání zcela nevyhnutelně uvádíme do pohybu určité síly, které stejně nevyhnutelně produkují jisté následky. Toto pojetí vztahu mezi příčinou a následkem je to první, co je obsahem slova "karma". K tomuto významu slova přistoupila později ještě "splátka za spáchaný prohřešek". Lze tedy říci, že "karma" v tom druhém smyslu slova se manifestuje při každém jednání, které není dokonale inspirováno božskou láskou a moudrostí, což je ve většině případů. Ale lidé se o ně pokoušejí a potřebují cvik. Jejich pokusy jsou sice nepovedené a nedokonalé, to však nevadí - musí je postupně vylepšovat a napravit své chyby, což pochopitelně vyžaduje značnou námahu a při tom trpí.
Možná řeknete: "Jestliže při svém jednání nevyhnutelně (nechtěně*) děláme chyby a pro jejich nápravu musíme pak trpět, není pak lepší nedělat nic?!"
Ne, musíte jednat.
Samozřejmě budete trpět, ale také se při tom něco naučíte, pokročíte ve svém vývoji… a jednoho dne už nebudete trpět. Pokud se naučíte správně jednat, pokud všechny vaše skutky a slova budou inspirovány dobrotou, čistotou a nezištností, pak už nebudou mít za následek "karmu", ale budou mít blahodárné účinky. A to nazýváme "dharma"
*.
1. ÚNOR 2011

(*Pozn. překl.:
způsob života vedoucí k minimální akumulaci karmy - jeden ze tří významů slova "dharma" vyjadřující kosmický a sociální zákon - morálku, ctnost. )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama