ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

BRIDŽOVÝ POZDRAV

18. března 2011 v 11:48 | Eva Slívová |  KARTY HRACÍ I VYKLÁDACÍ
Jedním z kvalitních hráčů bridže se v našem klubu stala i paní Eva S., která pro kroniku našeho klubu napsala vtipné vyprávění o tom, jak vznikl "bridžový pozdrav". Nyní její BRIDŽOVÝ POZDRAV zasluhuje i vaši pozornost:

"Když už jsme zásluhou "Doktora" rozlišovali v bridži pořadí jednotlivých barev od té nejlacinější až po nejdražší, významy pojmů jako "trumfy, hláška, nabídka, pas, stůl" atd., došli jsme k licitaci - k určení té nejvhodnější hlášky - k "umění" licitace…
Tady musíme vzít v úvahu několik skutečností. Předně, že hrajeme s partnerem dohromady na jedné lince, pak jeho hlášku a co nám tím chce sdělit, náš list s počtem bodů a uspořádáním barev, dále odvodit, co asi mají v listu naši soupeři (což mi ale vůbec nejde), a konečně se rozhodnout o vlastní hlášce.
Jelikož jsem typ "váhavého střelce" licitovala jsem většinou na jistotu, tj. na 1x nebo max. na 2x v barvě, ale často se pak stávalo, že jsme na lince uhráli o 2 nebo někdy o 3 zdvihy navíc. Toto odpoledne jsem byla na lince s "doktorem", resp. s Pavlem a samozřejmě i nyní jsem takto opatrně licitovala. Když jsme pak hru probírali, bylo jasné, že jsem měla daleko více bodů a mohla jsem zvýšit náš závazek. Po několika hrách, mnou takto špatně licitovaných, řekl Pavel klidně ale důrazně.
"Pamatujme si, když máme společně 23 bodů, tak se nebojíme a licitujeme na 3 v barvě. Kdo chce vyhrávat, nesmí být příliš úzkostlivý a musí občas trošku riskovat. Nesmí se bát, že jeden zdvih možná nesplní. Nesmí nikdy pokládat partii za ztracenou, to ho psychologicky podlamuje. Vždy hrát naplno!"
Příští týden, když jsem vešla do dveří našeho klubu a pozdravila zde již přítomné "Dobrý den", ozvala se hlasitá Pavlova odpověď " Když na 23 tak?" a já vyhrkla "tak na 3". Ostatní samozřejmě v příštím okamžiku rozpoznali, že to byla taková malá zkouška paměti, zda v té hlavně něco z minulého týdne zůstalo.
Příhodu jsem vyprávěla mým dobrým známým a od té doby se zdravíme "Když na 23" a odpovídáme " tak na 3!" Znamená to: je mi dobře, hlava mi ještě slouží, bojuji, nevzdávám to, hraji ještě naplno. A ti, kteří nejsou zasvěceni, se se zdviženým obočím a tázavým pohledem dožadují vysvětlení.
Děkuji Ti, Pavle za Tvoji obětavost, trpělivost, laskavost a moudrost.
Eva Slívová"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama