ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

SYMBOLIKA BAREV

17. dubna 2011 v 18:20 | KLEVKA |  TÉMA TÝDNE
J. W. Goethe napsal už před dvěma stoletími své připomínky "K nauce o barvách", určitě
známé všem zasvěcencům. Ačkoli Goethe popíral Newtonovu teorii o tom, že spektrum v prismatickém hranolu vzniká dělením bílého světla, na základě pokusů s prizmatem také ON sám vytvořil kruh barev. Domníval se však, že barvy vznikají v lidském oku. (Viz obr. vpravo.)
"Základními barvami" byly pro něj modrá a žlutá, ze kterých odvozoval další barvy. Posloužil mu k tomu následující pokus se schody: vložíme-li malé bílé schůdky do (modrého) roztoku skalice modré - síranu měďnatého - nebo do (žlutého) roztoku dichromanu draselného, na každém z níže se nacházejících schodů se objeví o
něco sytější zarudnutí modré nebo žluté barvy. Tyto barvy tedy nevznikly rozkladem světla, jak tvrdil Newton, nýbrž jejich zesvětlením nebo ztmavěním (obr. vlevo).
Na vrcholu jeho kruhu barev se nachází červená barva jakožto nejčiřejší červeň, která nepřechází ani do žluté ano do modré, proto ji nazval "purpurovou", což znamená tolik jako "královská červeň". (Přitom ale upozornil na to, že starší purpurová působí trochu jako namodralá, podle dnešního
vnímání spíše karmínová červená.)
Goethe také studoval, jak barvy ovlivňují lidské vědomí a pocity, a dokonce jim přiřadil některé lidské charakterové vlastnosti. Žlutou barvu spojoval se "světlem, čistotou a teplem", modrá barva pro něj ztělesňuje "temnotu, chlad nebo prázdnotu". Jednalo se mu však méně o fyzikální vysvětlení barev, spíše se snažil postihnout "smyslově-morální účinek" každé barvy a jejich působení "na oko... a jeho prostřednictvím na lidskou mysl"… (obr. vpravo).
Barvy skutečně dokážou vyvolávat city a pocity. Není tedy náhoda, že zelená je symbolem naděje, červená symbolem lásky a bílá symbolem nevinnosti. Psychologové, zabývající se působením barev, potvrdili četnými pokusy jejich působení na pozorovatele. A tak si je připomeňme stručně i v kombinacích:

ČERNÁ/BÍLÁ Tyto dvě "nebarvy" ztělesňují věcnost a střízlivost.
BÍLÁ U většiny pozorujících vyvolává bílá barva asociace s obrazy oblaků, sněhu, čistoty, nevinnosti, svatebních šatů, vjemy čistoty a chladu, prázdnoty, ticha a božství…
ČERNÁ Je pro většinu barvou smrti. Spojuje se také s představou pohřbu, smutku, neštěstí, noci, díry…. Černá zosobňuje také hloubku, dálku, zvláštnost, konflikty, protest, je to také barva duchovních.
ŠEDÁ U nás jsou proslulé tzv. "šedé eminence"… Dále tato barva znamená starosti, hlad, také slabost, mlhu, stmívání, strašidla a rovněž stáří…
ČERVENÁ Toto je barva lásky a vlastností jako vášnivý, sladký, teplý, blízký, vzrušující, horoucí, aktivní… Podle některých by tato barva měla označovat i pojmy Stop! a Nebezpečí! Socialismus a komunismus využíval tyto barvy ve svých symbolech, dále znamená sílu, intenzitu, vlastnosti jako hlasitý, pevný, dále krev, oheň, nenávist, válku, je to také barva králů, moci a dobyvačnosti.
ČERVENÁ/ŠEDÁ (STŘÍBRNÁ) Tato kombinace vyjadřuje vitalitu.
ČERVENÁ/ŽLUTÁ Tyto barvy mají zesílené působení jako signály, označují nebezpečí, požár.
ČERVENÁ/MODRÁ Červená a modrá symbolizují kontrolní moc. Kontrast těchto barev se odráží také jejich působením na naše vědomí - teplo a chlad, blízký a daleký, aktivní a pasivní.
ČERVENÁ/ZELENÁ Tyto barvy se spojují nejčastěji s neklidem, živostí, přírodou.
ČERVENÁ/ORANŽOVÁ Tato kombinace vyvolává asociaci s ohněm, teplem, žádostivostí, aktivitou, družností a extravagantnosti.
ČERVENÁ/HNĚDÁ Obě působí teple, útulně, někteří ji vnímají také jako kontrastní politické symboly minulosti….
ČERVENÁ/ČERNÁ je kombinací působící negativně, brutálně, zle; mnozí ji vnímají jako provokativní a jako symboly pekla…
ŽLUTÁ Čirá žlutá barva působí jasně, čistě, lehce, je v ní pohyb, virtuozita, volnost, veselost. V negativním smyslu je vnímána v souvislosti se žárlivostí, závistí, egoismem, lakotou, nervozitou opatrností.
ZLATOŽLUTÁ Tato tmavší žluť působí úplně jinak. Je hřejivá a zářivá jako Slunce, povzbuzuje, je veselá, vyvolává dobrou náladu. Je dynamická, energická, povzbuzuje pozornost, je otevřená, širá...
ŽLUTÁ/MODRÁ Modrá a žlutá vyjadřují dokonce mezinárodní vztahy. Zřetelný kontrast někteří vnímají jako teplý a studený, blízký-vzdálený, aktivní-pasivní.
ŽLUTÁ/ZELENÁ Žlutá a zelená jako citrón, stejně svěží, přirozená a kyselá.
ŽLUTÁ/ORANŽOVÁ Poněkud extrovertní, vtíravá, má energii a působí vychloubačně...
ŽLUTÁ/HNĚDÁ Tato kombinace působí obvykle teple a útulně.
ŽLUTÁ/ČERNÁ Tento velký kontrast vyjadřuje sílu. Už v přírodě dostala tato kombinace varovní symbol - např. vosa. Také varovné nápisy - radioaktivita - využívají tuto barevnou kombinaci.
ZELENOMODRÁ/TYRKYSOVÁ Působí vodnatě, chladně, neosobně, sanitárně, vyjadřuje umíněnost, uhlazenost, také znamená něco kluzkého...
ZELENOMODRÁ Kombinace působící sterilně, sanitárně, čistě.
MODRÁ / BÍLÁNebe, oblaka, moře… Modrá a bílá působí velice čistě a spořádaně a vesele.
MODRÁ Klid, povznesenost, něco čistého, vlhkost a chlad. Tatro barva působí také pasivně, odtažitě nebo samotářsky, vyjadřuje touhu a důvěru ve štěstí.
ULTRAMARIN Pevná až tvrdošijní, hluboká a tmavá barva. Na pozorovatele působí vážně, přísně, věcně, rozumově, vykonstruovaně, ale i tíživě. Znamená rovněž věrnost, touhu, fantazii.
ULTRAMARIN/ZELENÁ Tato kombinace znamená naději, také poctivost, uklidňuje.
ULTRAMARIN/HNĚDÁ V negativním smyslu "nehezká" nebo pozitivně "mužská" - vše podle typu pozorovatele.
ULTRAMARIN/ORANŽOVÁ Kontrast těchto barev říká teplo-chlad, pasivní-aktivní, fantasie.
ZELENÁ Zelená je barvou naděje, kterou lze najít ve slovech dovolená, zotavení, zdraví, jaro, rovněž znamená oddanost, přirozenost, uklidnění, osvěžení, šťavnatý, ale vybaví se nám také slovo jedovatý, trávník, listy, nezralé plody.
ZELENÁ/ORANŽOVÁ Při pohledu na tyto barvy pociťujeme přirozenost, aktivita, jarost nebo životnost.
ZELENÁ/HNĚDÁ Toto jsou "ekologické" barvy - příroda, strom, klidný, pomalý…
ZELENÁ/ČERNÁ Pocit svěžesti, vědění, důvěra, ale také značný chlad…
ZELENÁ/ BÍLÁ Toto spojení charakterizuje svěžest a přirozenost.
ORANŽOVÁ Při této barvě pociťujeme teplo, život, jistotu, energii, útulnost, také mládí, veselost, je zářivá, srdečná, sytá, zralá, blízká, působí světle, jemně, ale také suše.
ORANŽOVÁ/HNĚDÁ Tato kombinace působí jako země a oheň, nenuceně jako přirozenost a pohodlí.
HNĚDÁ Přirozená jako země, čokoláda, ale je konservativní. Také vyjadřuje stabilitu, mateřskost, solidnost, spořádanost, mravnost, je poklidná a teplá, ale také strohá, neurotická,
PURPUROVÁ Tuto barvu vnímají někteří lidé jako povznesenou, barvu moci, hodností, jako barvu královskou a slavnostní. Také ji upřednostňují soudci, úředníci, vyjadřuje náročnost a hodnotu.
PURPUROVÁ/ZLATÁ v této kombinaci je patrná zejména náročnost.
MODRÁ/ ZLATÁ V této kombinaci se zračí noblesa, vznešenost...
STŘÍBRNÁ/ ZLATÁ Rezervovanost, ušlechtilost, je vyjádřením přívlastků drahý, bohatý.
RŮŽOVÁ Něžná, sladká, plachá, dívčí, jemná - to jsou vlastnosti růžové. Také se spojuje s baletem, kosmetikou, nemluvňaty, roztomilostí…
LEVANDULE Tato barva působí svým leskem a něžně, ale také svou neduživostí, dekadentně a je to barva kosmetiky. Vyjadřuje rovněž osamělost, zoufalství.
LILA -V této barvě se spatřuje magie, starosti, smutek, osamělost. Je také pochmurná, hluboká, sametová, sladce líná, barva pološera, masek, mystická, intimní, i něžná.
LILA/RŮŽOVÁ Toto spojení vyjadřuje úpravnost.
Uvedené asociace platí samozřejmě pro kulturu západního světa. V jiných kulturách mohou mít zcela odlišný význam. Není to dávno, co obří řetězec McDonald chtěl obšťastnit také obyvatele Číny svým maskotem. Nicméně v Číně s bílou barvou je spojena symbolika smrti - zejména s bíle nalíčeným obličejem. A tak je logické, že tohoro klauna malí Číňané vůbec nepřijali.

(Obrázky použity z " google.cz.")
(PROSÍM NEVKLÁDEJTE DO KOMENTÁŘŮ ŽÁDNÉ FORMY PROPAGACE VLASTNÍCH BLOGŮ. DĚKUJI.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Xan[AX] Xan[AX] | Web | 17. dubna 2011 v 18:18 | Reagovat

to červena/černa moc nesedí, adekvatnejsi by byla vasen,erotika ...;-))

2 Alisa Alisa | Web | 17. dubna 2011 v 18:48 | Reagovat

Zaujímavé, že je to článok o význame farieb a vôbec mi nevadí (a pritom väčšina takýchto článkov mi prekáža) . Len s niektorými "pôsobeniami" nesúhlasím... podľa mňa je to individuálne . :-)

3 Jasmína Jasmína | Web | 17. dubna 2011 v 19:05 | Reagovat

zajímavé :)

4 Brigita Brigita | Web | 17. dubna 2011 v 22:06 | Reagovat

Pěkný článek... souhlasím s Alisou, jeden z mála článků, který se dá krásně číst i přesto, že zde jde o význam barev...

5 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 17. dubna 2011 v 23:57 | Reagovat

Výborný článek. Goetheho jsem v kombinaci s barvami neznala :-( Takže díky. Jak ovlivňují barvy psychiku mě zajímá. Dám si Tě do žebříčku k TT na svém blogu.

6 Kleva/Klevka Kleva/Klevka | 21. dubna 2011 v 15:25 | Reagovat

[2]: Jelikož každý z nás je neopakovatelná individualita, i naše okolí na nás působí individuálně, a tak také barvy na nás působí rozdílně... Rozhodně v textu nestálo, že barvy na nás působí podle nějakého neměnného, obecně platného pravidla...:-)
A ještě dotaz: Proč čtete články, které Vás nebaví? ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama