ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

MATURANTŮM

22. května 2011 v 14:22 | Klevka
PROČ MÁME STRACH ZE ZKOUŠKY?
Jaro je na školách všeho druhu obdobím zkoušek všeho druhu, přijímacích i těch závěrečných, které jsou u mnoha žáků i studentů doprovázeny pocity strachu.
O strachu, jeho příčinách i o jeho ovládání lze najít na internetových stránkách mnoho pojednání. Psalo se o něm i na tomto blogu někdy v srpnu loňského roku. Tehdy jsem se se čtenáři podělila o své dlouholeté zkušenosti pedagoga, který má zájem pomoci studentům zbavit se tohoto typu strachu. Viz:
Strachu ze zkoušky lze předcházet - nespolehlivější profylaxe je svědomitá a pravidelná příprava. Je fakt, že ne všichni studenti mohou být kopií Terezky Jordánové ze seriálu Ulice, já jsem jí také nebyla, ale…
Je mnoho způsobů, jak se lze ne-li přímo zbavit strachu, pak alespoň jej ovládnout - dechovým cvičením, životosprávou,… samozřejmě za předpokladu, že student své studium neodbýval; pak je lepší zopakovat učební látku.
Užitečná rada - zjistěte příčiny svého strachu, rozeberte je a udělejte nápravu; hledejte nejschůdnější způsob, jak jej ovládnout i při samotné zkoušce, a natrénujte si ho. Rozhodně se nedoporučuje přistupovat k "zelenému stolu" se strachem v očích nebo převracet oči v sloup, když si taháte otázku, křečovitě myslet na to, co nevím, kterou otázku nechci a podobně. Snažte se nedávat najevo, že máte strach, ke zkoušce přistupujte uvolněně, a i když se stane, že něco zapomenete nebo vám otázka "nesedne", vhodně a přiměřeně k dané situaci se pokuste promluvit o něčem, co je tematicky blízké nebo aktuální, pak nenecháte u komise tak špatný dojem, spíše naopak…vždyť i takový o něco "méně připravený" student dokáže improvizovat... Stojí to za to, ale pozor - nespoléhat na to! To by mohlo mít pak opačný účinek - uvědomte si, KDO "sedí" ve zkušební komisi!
Takže, milí studenti - maturanti, ZLOMTE VAZ!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama