ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

KRIZE A ZACHEUS

11. června 2011 v 17:10 | Klevka |  ÚVAHY O DNEŠKU

Slovo krize pochází z řeckého krino, které znamená v češtině vybírat, posuzovat, měřit mezi dvěma opačnými variantami, kterými byly úspěch-neúspěch, právo-bezpráví, život-smrt. Z něj vzniklo později slovo krisis vyjadřující rozhodnou chvíli nebo dobu, samo rozhodnutí nebo nesnáze. V klasickém řeckém dramatu to byla část, v níž docházelo k závěrečnému rozporu protikladných sil. V současnosti se termín krize používá pro označení těžké, rozhodující chvíle, obtížnou situaci, tíseň nebo zmatek.
Ve světovém hospodářství nejsou krize neobvyklé a od roku 1929 lze jejich příčiny hledat předně v USA, které už dlouhá léta ovlivňují dění na kapitálových trzích celého světa.I tu současnou ekonomickou odstartovaly v r. 2007 problémy na hypotečním trhu USA, ta pak v roce 2008 přerostla v celosvětovou finanční krizi.
V ČR už v roce 2009 byla krizí zasažena pětina Čechů a v témže roce statistiky uváděly, že 3/5 Čechů očekávají přímý vliv krize na jejich osobu nebo domácnost. Předpokládall se její přímý dopad na nezaměstnanost, propouštění, zdražování a vyšší životní náklady. Výsledek - pokles životní úrovně spojený zejména s nedostatkem finančních prostředků…
Nicméně současná situace v celospolečenském dění ČR ukazuje, že už zdaleka nejde jenom o finance, že ekonomická krize dostala u nás velice specifický charakter a že její kořeny tkví mnohem hlouběji, což dnes přiznávají už i samotní aktéři "sametové revoluce"…
Jen stěží lze odhadnout, kolik občanů naší republiky je už - mírně řečeno - unaveno tím, co nám už drahnou dobu "předvádějí" politikové (zejména stranické a vládní špičky, na které je vidět nejlépe), a čeho všeho jsou schopni, aby dosáhli významné mocenské pozice či udrželi si ty už předtím dosažené, místo aby neprodleně řešili životně důležité problémy občanů a celé společnosti…
Jaké? Tak třeba jeden z nejkřiklavějších případů poslední doby - nehorázné (a mravně nepřijatelné) měsíční (roční) odměny pro ředitele Sazky, která pod jeho vedením zkolabovala … Také třeba aktivity fy DIAG HUMAN vymáhající na českém státu jenom na úrocích z prodlení miliardovou pokutu, která se každou vteřinou zvyšuje o desítky korun… Na druhé straně chytré hříčky s čísly mající za cíl "změkčit" daňovou reformu tak, že v konečném důsledku přeci jen z našich kapes vytáhne to, co v státní kase chybí díky dírám po tunelování ve velkém stylu...
Otázky typu "Jak to, že to je možné?", "Proč se s tím nic nedělá?!", "Jsou na tohle naše zákony krátké ???" jsou úplně zbytečné, jestliže politik svázaný (přímo - nepřímo) s korupcí neodstoupí nebo prohlásí "Už nebudu půjčovat peníze kamarádům!"

Britské listy nedávno zveřejnily text "2500 slov z roku 2011", v němž autor kromě jiného píše:
"… Naše společnost dospěla do stádia, kdy 1% nejbohatších lidí diktuje svou vůli 99% celé společnosti. To není demokracie! To je plutonomie - systém, v němž hospodářský růst a rozvoj celé ČR závisí na (dobré - nedobré) vůli malé skupinky lidí tzv. "Super Rich" - těch nejbohatších. To celé způsobuje známý jev, že ať občané ve volbách zvolí kteroukoliv politickou stranu, sestavování povolebních koalic spolehlivě vždy vymaže původní občanskou vůli a prosadí se vůle 1% nejbohatších. To se stalo i ve volbách v roce 2010…". (… a co Opoziční smlouva už v r. 1998 ?!)

Existuje východisko? Nabízím jedno - před téměř dvěma tisíci lety na ně přišel jeden z nejbohatších lidí Jericha ve staré Judeji:
" …Ježíš vešel do Jericha … Tam byl muž jménem Zacheus, vrchní celník a veliký boháč; toužil uvidět Ježíše, … ale poněvadž byl malé postavy, nemohl ho pro zástup spatřit. Běžel proto napřed a vylezl na moruši, aby ho uviděl, neboť tudy měl jít. Když Ježíš přišel k tomu místu, pohlédl vzhůru a řekl: "Zachee, pojď rychle dolů, neboť dnes musím zůstat v tvém domě." On rychle slezl a s radostí jej přijal. Všichni, kdo to viděli, reptali:
"On je hostem u hříšného člověka!"
Zacheus se zastavil a řekl Pánu:
"Polovinu svého jmění, Pane, dám chudým, a jestliže jsem někoho ošidil, nahradím mu to čtyřnásobně."
Ježíš mu řekl: "Dnes přišlo spasení do tohoto domu; vždyť je to také syn Abrahamův. Neboť Syn člověka přišel, aby hledal a spasil, co zahynulo." …"
(Lukáš, 19, 1 - 10)

Kolik je u nás takových "zacheů", kteří si polepšovali přivlastněním něčeho, co jim nepatřilo, nebo inkasovali víc, než náleželo? Kolik je těch "malých", kteří si "pomohli " např. při revitalizaci panelových domů - ti však rozhodovali o zakázkách mnohem menšího rozsahu, než jsou ty státní. A co ti bohatí, bohatší a nejbohatší?!
Že by vrátili do systému alespoň část toho, co nezískali vlastní a poctivou prací, to je asi bláhové pomyšlení…, ale pokud by přesto chtěl někdo z nich jít ve šlépějích onoho Zachea a pomoci potřebným... ?
Ryba páchne od hlavy - začnou ti nahoře? ... třeba vrácením psacího pera…...........
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama