ŽIVOT SMRTÍ NEKONČÍ...

PINOCCHIO

22. listopadu 2011 v 5:39 | KLEVKA |  TÉMA TÝDNE
Pokud jde o nejoblíbenější knižní hrdiny, tou bezesporu nejkrásnější knižní postavou pro mne byl a zůstává Malý Princ.
Proč? O tom už jsem psala na tomto blogu už několikrát - pod názvem Kniha mého srdce jednak v německé i anglické rubrice a také už i v tématu týdne.Jelikož se nyní nechci opakovat, vzpomínám na další literární postavičku mého (poválečného) dětství a počátečních čtenářských zážitků - dodnes si vybavuji, jak jsem při sledování příběhů tohoto zvědavého, smělého i neposedného hrdiny často měla dost vystrašenou a malou dušičku. Snad proto mi nezmizel z paměti ani po tolika letech…
Je to PINOCCHIO! Většina z vás asi bude znát film stejného názvu z dílny Walta Disneye, ale mně nevymizí z paměti vůně nové knížky, kterou jsem našla jako obvykle pod vánočním stromečkem, s velkými písmeny pro začínající čtenáře a kouzelné barevné obrázky dřevěného chlapečka a jeho souputníků.
O co jde? Je to krásná a nesmrtelná pohádka o tom, že sny se mohou stát skutečností, pokud to opravdu chceme a usilujeme o ně vší silou svého srdce - vždyť právě to je podstata všech zázraků, i těch nadpřirozených. Síla naší víry.
"Dobrodružství Pinocchia" psal Carlo Collodi, italský autor knížek pro děti a mládež, koncem 19. století nejprve jako kratší časopisecké příběhy, z nichž pro velký čtenářský úspěch vznikla knížka (1883). Hlavním hrdinou příběhů je malá dřevěná loutka, vyrobená loutkářským mistrem z odhozeného kusu třešňového dřeva, která najednou obživne - a jelikož je to kluk-nezbeda hned uteče!- a největší touhou jeho srdce je stát se opravdovým klukem…
Vše začíná takto:
"Byl jednou jeden kus dřeva. Nebylo to žádné vzácné dřevo, ale obyčejné poleno, jaká se v zimě přikládají do kamen a do krbů, aby se vyhřály pokoje..."
Bylo to ale také neobyčejné poleno, protože bylo živé. Oživlé dřevo se v dovedných rukou kmotra Geppetta promění v hezkého panáčka. Geppetto mu dá jméno Pinocchio, které mu má nosit štěstí, a stane se mu pečlivým a starostlivým otcem. Udělá mu šatičky z květovaného papíru, botičky ze dřeva a klobouček z chlebové kůrky… Zvláštní na něm je však to, že kdykoli je tento dřevěný panáček v tísni a zalže, začne mu růst nos - pokaždé o kousíček víc… A jelikož náš chlapeček je neposlušný synek, má také tuze dlouhý nos. Kromě toho je hloupý, líný a rád se toulá.
Svému tatínkovi přinese spoustu trápení a sám zažije přemnohá dobrodružství na své cestě za poznáním dobra a zla na světě: uteče do loutkového divadla, setká se se zlověstným Ohňojedem (!), s proradným Lišákem a Kocourem, cestuje na zázračné pole i přes moře, no pranic nedbá na moudré rady mluvícího cvrčka Jémine, který je jeho nerozlučným společníkem a na každém kroku mu připomíná, co si chlapeček předsevzal… a že to vůbec nebude tak jednoduché. Ale že Pinocchio má v jádru dobré srdce, jeho dobrá víla s tmavě modrými vlasy ho proto nakonec přivede na správnou cestu.
Vrcholné dobrodružství na něj však čeká opět u tatínka, po návratu do "rodné" řezbářské světničky: zůstane dál pyšným dřevěným panáčkem? Nezbední chlapci totiž, když se polepší, mají zázračnou moc.
Knížka také okamžitě okouzlila všechny čtenáře a sklidila velký úspěch. Později podnítila nejednoho zahraničního autora k adaptaci těchto kouzelných příběhů. Tak například A. N. Tolstoj svého hrdinu pojmenoval Buratino - kašpárek a vydal knížku jeho příběhů pod názvem "Buratino aneb zlatý klíček".
Vzniklo také mnoho filmových a hudebních zpracování této kouzelné pohádky s výsostně mravním ponaučením:
Když nebudeš pravdomluvný, naroste ti nos, který prozradí tvou lež, což mělo děti odnaučit lhát.
Autor chtěl dětem rovněž ukázat, jak může být lenost, lhaní i neposlušnost potrestána - když totiž Pinocchio například odmítne vzít lék od své hodné, ale přísné víly, už klepou na dveře hrobaři s rakví… Ale že Pinocchio má srdce na správném místě, tak ví, že jeho největší touha stát se skutečným chlapcem se naplní jenom tehdy, když bude pilný a bude ochoten pomáhat druhým…
V roce 1940 vznikl nepřekonatelný Pinocchio ve studiu kreslených filmů Walta Disneye, který uchvátil srdce nejen těch malých, ale i dospělých a na konci jeho příběhu tečou slzy po tvářích úplně všem, přestože se toto jméno už mezitím stalo také synonymem lhářů....

O Malém Princi viz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 girlsolsen3 girlsolsen3 | 22. listopadu 2011 v 6:34 | Reagovat

moc hezký:) mohla bych tě o něco poprosit?:) mohla bys mi prosííííím dát hlas tady? http://vanocni.datart.cz/nikola-talasova-si-preje-smartphone-apple stačí kliknout tam dole na "darovat tomuto přání ozdobu" ;)děkuju hrozně moc moc. Klidně OPLATÍM,udělám DIPLOM nebo REKLAMU na tvuj blog na mém;) Stačí napsat na můj blog girlsolsen3 :).. Děkuju strašně moc!:)

2 Mniška Mniška | E-mail | Web | 22. listopadu 2011 v 6:51 | Reagovat

To je překvapení! Postavu Pinocchia samozřejmě znám. Znám, ale, abych byla upřímná, vlastně jsem nečetla ani knížku a ani neviděla pohádku. Je to pohádka velmi stará, a proto mě překvapuje, že tu jméno toho loutkového kluka vidím. Nicméně, je to moc pěkný článek, který mě podnítil k tomu sehnat si buď knížku, anebo aspoň pohádku.

3 Casion Casion | Web | 22. listopadu 2011 v 7:12 | Reagovat

ahoj!!!
nerada ťa obťažujem, ale súrne si zháňam hlassy, či skôr ozdoby...
http://vianocny.datart.sk/janka-kolenova-si-praje-notebook-acer/
klikni prossím na prvý modrý obdĺžnik darovať ozdoby...
veľmi pekne ti ďakujem, ak to chceš niekde oplatiť pokojne m napíš
:-)  :-)  :-)

4 saryyysek saryyysek | Web | 22. listopadu 2011 v 7:57 | Reagovat

krásnej článek, já napíšu tt asi zítra, dnes se na to necítím.... ;-)

5 L+P<3 L+P<3 | Web | 22. listopadu 2011 v 9:18 | Reagovat

Pinocchio vede :)

6 Ctirad Ctirad | Web | 1. prosince 2011 v 8:15 | Reagovat

Díky moc!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama